Почетна > Србија
Србија

Старовић: Штитећи територијални интегритет Украјине штитимо Србију

Државни секретар Министарства спољних послова Немања Старовић рекао је да штитећи територијални интегритет Украјине уједно штитимо и територијални интегритет Србије, додајући да је политика наше земље јасна и истрајна.
Фото: Танјуг/Раде Прелић

Руси су тражили да се на Седници Генералне скупштине Уједињених нација тајно гласа о анексији четири региона у Украјини, 107 земаља је то одбило, међу њима и Србија, а Старовић је навео да нема никаквог разлога зашто се државе не би јавно изјасниле око нечега што спада у домен поштовања принципа међународног јавног права.

„Ово гласање прексиноћ се односило на захтев да гласање о даљим резолуцијама буде тајно. Сматрали смо да нема потребе за њим, да је тајно гласање заправо један велики изузетак који се само неколико пута десио у досадашњој пракси Генералне скупштине“, каже Старовић за РТС.

Наводи да је наш став конзистентан и све друго би, како каже, заправо нарушило оне основне виталне националне интересе Србије.

Када је реч о последњем извештавању на седници генералне скупштине УН прексиноћ, Старовић наводи да је оно конзистентно са ставом који је наша земља заузела од самог почетка рата у Украјини, а који се односи на инсистирање на заштити тереторијалног интегритета суверених држава.

Према његовим речима није било дилеме како ће се Србија изјаснити јер штитећи територијални интегритет Украјине уједно штитимо и територијални интегритет Србије.

„У овом конкретном случају није било велике дилеме око тога како ћемо се изјаснити будући да смо међу првима изјавом министра спољних послова Николе Селаковића ми заправо осудили организацију тих илегалних изјашњавања односно референдума у четири региона Украјине. Штитећи територијални интегритет Украјине уједно штитимо и територијални интегритет Србије“, казао је Старовић.

Како је нагласио, политика Србије је јасна и истрајна, а чврст темељ којег се држи су закључци које је 25. фебруара донео Савет за националну безбедност, додајући да спољну политику наше земље у складу са уставом уређује влада.

Председник Србије Александар Вучић разговарао је са амбасадором Русије Александром Боцан Харченком о ситуацији на Косову и Метохији, билатералној сарадњи и о геополитичкој ситуацији, током јучерашњег дана телефонски је разговарао и са државним секретаром САД Ентонијем Блинкеном, а Старовић оцењује да су овакви разговори веома важни и да то говори о томе да Србија жели да развија политички дијалог са најважнијим и најмоћнијм земљама света.

„Свесни смо тога да без те врсте дијалога не можемо да штитимо наше виталне националне интересе“, оцењује Старовић.

Говорећи о Косову и Метохији и жељи америчке администрације да у најкраћем року буде постигнуто решење наводи да је помало скептичан јер смо, како каже, претходних година сведочили тој олако обећаној брзини.

„Проблем Косова и Метохије спада у веома комплексне проблеме. Метафорички исказано, он подсећа на неку врсту Гордијев чвора уораво због те комплексности. А када се нађете суочени са Гордијевим чвором многи сматрају да попут Александра Македонског могу да тај чвор пресеку, бојим се да то у случају проблема Косова и Метохије није могуће“, каже Старовић.

Од данас је и званиччно отворена Амбасада Србије у Вашингтону (САД) у згради која је у власништву Србије, а Старовић наводи да је од распада бивше Југославије Амбасада Србије била у изнајмљеним просторијама.

„Имали смо дуги подстанарски стаж, то је коначно решено почетком ове године на тај начин што је Србија купила једну веома лепу, веома репрезентативну зграду на атрактивној локацији. Након одређених радова адаптације, коначно је претходних дана наша амбасада и усељена“, наводи Старовић.

Указује да је она и један својеврсни српски дом у престоници, административном центру Сједињених Америчких Држава.

„Сигуран сам да је то нешто што ће и бројни припадници наше дијаспоре поздравити и на шта ће бити поносни – један дом у коме ће моћи да бораве сваком приликом када су заправо различитим потребама у Вашингтону“, каже Старовић.

На питање какве су обавезе оних који живе у дијаспори са пописом становништва, да ли они треба да се јаве амбасади, Старовић наводи да они могу да то учине, али да ће сви који имају стално прибавалиште у Србији бити пописани управо у местима сталног пребивалишта.

Petkoviću ponovo zabranjena poseta KiM

Преузмите андроид апликацију.