Почетна > Србија
Србија

Старовић: После 14 година косовски Албанци све даље од жељене независности

Државни секретар у Министарству спољних послова Немања Старовић оценио је данас да су 14 година након једностраног проглашења независности Косова и Метохије, косметски Албанци даље од жељене независности него што су били 2008. године и од онога што су им обећали њихови међународни спонзори.
Фото: Танјуг/Раде Прелић

Старовић, поводом годишњице проглашења независности тзв. Косова, каже да се показало да процес признавања Косова није иреверзибилан и да метод једностраног проглашења независности није донео резултате.

„Не можемо говорити о прецизним бројкама, али извесно је да је број држава које су након 2008.године одлучиле да признају независност Косова био прилично велики и да их је било више од 100. Међутим, Србија је успешном кампањом тзв. отпризнавања од 2017. године успела да спусти тај број испод половине од укупног броја чланица УН и показала да процес стицања независности није иреверзибилан и да може да се преокрене на другу страну“, каже Старовић за Тањуг.

Подсећа да је од 2017. до 2020.године Србија успела да убеди 18 држава да преиспитају своју одлуку и повуку признање једнострано проглашене независности , као и да је спречила Приштину и у настојањима да приступи важним међународним организацијама, као што су UNESCO  и Интерпол.

Коментаришући поруке из Приштине да треба појачати дипломатске активности на међународном признању Косова, позивајући се на истицање мораторијума из Вашингтонксог споразума, и позив приштинским организацијама да аплицирају за чланство у међународним организацијама, Старовић наводи да месецима уназад стижу такве најаве, али да треба сачекати да ли ће бити пропраћене и конкретним делима.

Подсећа да је једногодишњи мораторијум на кампању отпризнавања независности Косова и истовремено на напоре Приштине да стекне чланство у међународним организацијама, формално истекао у септембру 2021.године, али да је српска страна одлучила да га се и даље придржава све док га приштинска страна прва не прекрши.

„Пре успостављања мораторијума постигли смо неке од значајних циљева, а мораторијум је био благотворан јер нас је ослободио сталног напора и сукоба, не са Приштином већ са њиховим међународним спонзорима. Имали смо добру вољу да се морарторијум формално продужи на одређени период, али такве воље није било са приштинске стране“, каже Старовић.

Наглашава да ће, у случају да Приштина прекрши мораторијум подношењем захтева за чланство у некој међународној организацији или стицањем евентуалног новог признања, за шта је, како сматра, простор веома мали, одговор Београда бити моменталан, озбиљан и одлучан.

„Оно што можемо да најавимо, не лицитирајући именима и бројем држава, управо због поштовања тог мораторијума, је да ће наша акција бити одлучна и сасвим сигурно успешнија него што било ко у Приштини може да претпостави“, каже Старовић који борави у Никозији где су јуче и данас одржане политичке консултације Министарства спољних послова Србије и Министарства спољних послова Кипра.

Старовић истиче да су у разговорима са шефом кипарске дипломатије Јоанисом Касулидисом и његовим замеником Корнелијусом Корнелиуом, потврђене традиционалне, историјске, пријатељске и братске везе између два народа и две државе.

„Те везе се у данашњем времену осликавају у чињеници да Кипар чврсто подржава борбу Србије за одбрану територијалног интегритета и суверенитета. Кипар је једна од пет држава чланица ЕУ које нису признале независност Косова и, како сами кажу, не размишљају о таквој могућности“, каже Старовић.

Наглашава да, с друге стране, Србија чврсто стоји на позицији међународног јавног права и подржава територијални интегритет Републике Кипар.

Krivokapić poručio da je Srbija nezaobilazna u dešavanjima na Balkanu

Преузмите андроид апликацију.