Отприлике сваки пети запослени старији од 55 година сматра да је дискриминисан због година, показује истраживање финансијске компаније „Канада лајф“ на 2.000 одраслих.
Истраживање је открило притужбе које укључују мање могућности за напредовање на радном месту и осећај већег притиска да добро раде свој посао. Старији људи такође верују да је последњих година дошло до негативне промене у ставовима према њима, при чему их послодавци мање цене, наводи се у извештају.
„Старији су у срцу наше економије и изузетно су вредан ресурс за хиљаде послодаваца. Они доносе на своја радна места врсту искуства и стручности која долази с временом и забрињавајуће је да се многи осећају дискриминисаним на радном месту и осећају да су њихове прилике за напредовање угрожене кризом трошкова живота“ рекао је Дан Крук, директор продаје у тој финансијској компанији.
Такође је додао да када се запослени осећају исцрпљено и финансијски и емоционално на радном месту, послодавци треба да обезбеде једнаке могућности и подршку.
На ту тему недавно је спроведена и студија Америчког удружење пензионера према којој је откривено да око 78 одсто радника старијих од 50 трпи неки облик дискриминације која се односи на то да они нису вешти у коришћењу технологије или се претпоставља да нису заинтересовани да стичу нове вештине.
Овакве предрасуде су махом доминантне у технолошким компанијама. Исто тако се мисли да млађи радници имају урођену способност коришћења технолошких иновација.
И Светски економски форум бележи да старији радници, као и сви остали запослени, траже сигурност посла, баланс живота и посла, осећај припадања и прилику да наставе да раде.
Послодавци који негују сарадњу између старијих и млађих радника могу да створе уравнотежену комбинацију традиционалне мудрости и иновативног начина размишљања. Овакав инклузивни приступ обогаћује радну снагу и негује средину у којој појединци свих старосних доби могу да напредују, наводи се у студији.
Преузмите андроид апликацију.