Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Стари Лединци – место са мало становника и пуно лепе природе (ФОТО, ВИДЕО)

Стари Лединци су приградско насеље које спрам других насеља није превише насељено, али зато има изузерну природу коју сви радо посећују.

Овај мали рај налази се налази у доњем делу Каменарског потока, између насеља Нови Лединци, Сремска Каменица, Раковац и Врдник.
Фото: Градске инфо

Од центра Новог Сада Стари Лединци су удаљени 13 километара, односно 18 минута вожње аутом.

Место које су некада звали Лединци

Ово место, на обронцима Фрушке горе, некада je било познато као Лединци. Наиме, познато је да поред Старих Лединаца постоје и Нови Лединци – који се данас још зову и Лединци. Међутим, историја показује да је насеље у 13. веку било смештено уз обалу Дунава. Након што је од стране Монгола спаљено, становници овог места повукли су се у шуму. Иста судбина поновиће се и у 16. веку, када ће Лединци бити опет спаљени, али од стране Турака. Оно што је од њих остало било је насељено на територију познату данас као викенд насеље Клиса, којa се данас налази у саставу Старих Лединаца, а и оно ће недуго након спаљивања Лединца, бити спаљено.

Тада када се спалило и насеље Клиса, у непосредној близини Клисе створило се место које се данас познаје као Стари Лединци. Треба напоменути да су Стари Лединци били познати као Лединци, све док нису опет, након Другог светског рата, били спаљени.

Фото: Градске инфо

Након Другог светског рата настало је насеље које се данас познаје као Нови Лединци, место које је свега неколико километара удаљено од некадашњих Лединаца и то према северу. Ово насеље се од тада још и Лединци.

Стари Лединци су такође нешто касније, након Другог светског рата, обновнљени, и то баш на месту где су били и пре рата – стичући тиме епитет стари у називу.

Фото: Градске инфо
Стари Лединци данас

Данас су Стари Лединци место чија је природа задивљујућа. Раштркане куће уоквирене шумом, у којима живи нешто више од 1000 становника. Довољно је велико да овде постоји државни вртић, и то под називом „Изворчић“. Овај вртић постоји од 1999. године и прима предшколску и јаслену групу, а 2020. године је дограђен и адаптиран.

Фото: Градске инфо

Поред вртића, ту је амбуланта, месна заједница и Православна црква Преносa моштију Светог Николе која је званично саграђена почетком 19. века, а након спаљивања места у Другом светском рату обновљена је деведесетих година прошлога века.

Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо

Иако је место било паљено више пута, у њему се ипак задржао културни дух. Познато је да се у центру Старих Лединаца налазе турске чесме. Ове чесме датирају из прве половине 19. века и спадају у Споменике од великог значаја, а у надлежности су Завода за заштиту споменика културе Нови Сад.

Фото: Градске инфо

Поред турских чесми ту је и Манастир Савинац – Манастир Светог Саве који данас постоји само кроз његове остатке. Наиме, ово је један од средњовековних црквених здања  на Фрушкој гори. У списима се помиње крајем 16. века, а у новијим датумима је проглашен Манастиром Светог Саве, а његова обнова започета је 2017. године.

Фото: Градске инфо
Фото: Градске инфо
Место чија природа надахњује

Стари Лединци су још увек мирно мало место, јер броје свега око 1000 становника. Ипак, оно што се не може оспорити овом месту јесте природа која га окружује, а која је посебно популарна међу нашим грађанима. Наиме, густе шуме Фрушке горе, којим је ово место окружено, али и Лединачко језеро које посећују не само становници Новог Сада, већ и шире, представља посебну благодат.

Фото: Градске инфо

Лединачко језеро је вештачко језеро, настало током НАТО бомбардовања, 1999. године. Ово језеро се још назива Језеро Сребро. Настало је на месту напуштеног каменолома Сребро, када су оштећене пумпе престале да пумпају воду. Тај каменолом је почео да се пуни подземним водама и водама из две речице чиме је настало, једно од најпопуларнијих фрушкогорских језера.

Поред Лединачког језера, ту су бројни видиковци, пешачке стазе, викенд насеље, оно најпознатије овде – Клиса, извор Звечан на путу ка Лединачком језеру, итд…


Stepanovićevo – jedno od najmlađih naselja u okolini koje je svoj naziv steklo po čuvenom srpskom vojvodi (VIDEO)

Преузмите андроид апликацију.