Почетна > Нови Сад > Новосадске приче

Нови Сад Новосадске приче

Стари град – језгро Новог Сада (ВИДЕО)

Градска четврт Стари град позната је као део града који обично називамо „центар“.

Ово је најпознатија и најпопуларнија градска четврт у Новом Саду. Посебно се истиче по велелепним зградама, бројним институцијама и архитектури, по којој се распознаје Град Нови Сад.
Стари град – језгро Новог Сада

Градска четврт Стари град смештена је поред градски четврти Подбара, Роткварија, Грбавица, Лиман 1 и Лиман 2. Омеђена је улицама Милоша Бајића, Даничићевом, Златне Греде, Николе Пашића, Матице Српске, Стеријином, Хаџић Светића, Јована Суботића, Шафариковом, Успенском, Јеврејском, Булеваром Ослобођења, Булеваром Цара Лазара и Кејом.

Некада је ова градска четврт била позната као Петроварадински Шанац – насеља из кога се развио данашњи Нови Сад. У 19. веку ово насеље се ширило па су се из њега формирале нове градске четврти. Такође, и територија Старог града као и неки његови делови временом су се ширили тако да данашњи делови ове четврти излазе из оквира некадашњег Петроварадинског Шанца.

Од централних здања у Старом граду издваја се Саборна црква Светог Ђорђа, главна црква Епархије Бачке Српске православне цркве. Саборна црква представља културно добро као споменик културе од великог значаја. Данашњи изглед добила је почетком 20. века, а сматра се да датира из 18. века.

Фото: Градске инфо
У порти цркве налази се и најстарији сачувани споменик Новог Сада, Богојављенски крст.

Одмах поред цркве налази се Владичански двор, здање које представља дом бачког епископа. То здање представља једну од најлепших грађевина у Новом Саду, пре свега због спољашњег изгледа фасаде која спаја византијске декоративне елементе са српским средњовековним елементима. Испред Владичанског двора налази се споменик једног од највећих српских песника, житеља Новог Сада, Јована Јовановића Змаја по коме централна улица у нашем граду носи име.

Фото: Градске инфо

На Тргу Слободе, који је главни градски трг у Новом Саду, налази се катедрала илити црква Имена Маријиног која представља највећу цркву у нашем граду према којој се већина туриста оријентише. На централном делу трга налази се споменик једном од највећих спрских политичара и првака из друге половине 19. века, Новосађанина, који је један од најзаслужнијих за слободу и права Срба у српској Војводини за време Аустроугарске монархије, споменик Светозару Милетићу.

Фото: Градске инфо

Наспрам катедрале на тргу се налази Градска кућа, центар градске администрације у Новом Саду.

Фото: Градске инфо
Стари град поред Трга Слободе има још неколико тргова попут Трга Марије Трандафил, Трифковићевог трга, Позоришног трга, Трга Младенаца, Трг Галерија и Трг Републике на ком се налази споменику краљу Петру I Карађорђевићу.
Фото: Градске инфо

На Позоришном тргу налази се Српског народно позориште, најстарије позориште у Србији. Овај трг скоро је у потпуности реновиран и данас има потпуно нови и модеран изглед.

Фото: Градске инфо

На територији овог кварта налази се и најпознатији новосадски парк, Дунавски парк, који представља зелену оазу у срцу града. Поред невероватног зеленила овај парк поседује и језеро у средини.

Фото: Градске инфо

У близини Дунавског парка налази се Архив Војводине, Музеј Војводине, Музеј Савремене уметности, Музеј Присаједињења, Позориште младих и Дигитални омладински центар.

Фото: Градске инфо

Из овог парка улази се у Дунавску улицу, једну од најлепших улица у Новом Саду, у којој се налази родна кућа Светозара Милетића као и Градска библиотека у Новом Саду.

Фото: Градске инфо
У близини се налази и Комплекс Бановине, где се налази седиште Покрајинске владе Војводине и Скупштина Аутономне Покрајине Војводине. Овај комплекс радио је чувени архитекта Драгиша Брашован.
Фото: Покрајинска влада

Од музеја и галерија, посебно се истиче Галерија Матице српске, Спомен-збирка Павла Бељанског, Галерија ликовне уметности поклон збирка Рајко Мамузић, као и Природњачки музеј.

У овом делу града налази се и Академија уметности, као и приватни факултети – Универзитет Сингидунум и факултет за спорт и туризам – ТИМС.

Средње школе на овом делу града су Гимназија „Јован Јовановић Змај“ (која је на самој граници између градских четврти Стари Град и Подбара), затим Средња школа „Светозар Милетић“, Гимназија „Исидора Секулић“, Основна школа „Ђорђе Натошевић“ и Основна музичка школа „Јосип Славенски“.
Фото: Градске инфо

Од државних вртића овде су смештени Вртић „Пчелица“, Вртић „Вила“, Вртић „Меда“ и обданиште у улици Павла Симића.

Посебно се истиче Сунчани кеј и Београдски кеј који потпадају под овај део града и који су најпрометнији у овом делу дуж читавог Кеја. Ту је магични поглед на Дунав, клупице, игралиште за децу и терен за бућање…

Фото: Градске инфо

Многи забораве да је и чувени спортски центар под називом „СПЕНС“ на териотрији Старог града, као и Стадион Карађорђе, али и Тржни центар „Променада“.

Фото: Градске инфо
Ипак оно што би се посебно издвојило као највеће културно благо Града, али и ове четврти јесте Матица српска, најстарија књижевна, научна и културна српска институција.
Фото: Градске инфо

У старом граду се налазе многа архитектонска блага попут Хотела Војводине, Адамовићеве палате, Палате Дунђерски и Танурџићеве палате, о чему се детаљније може читати на нашем порталу.

Ипак, оно што се не сме заборавити су улице Старог града које представљају праву туристичку атракцију, попут ушушкане Његошеве улице, чувене улице Лазе Телечког у којој се налазе многобројни кафићи, затим улице Максима Горког, Радничке, улице Васе Стајића, улице Светозара Милетића и многе друге….

Фото: Градске инфо

Kako su novosadski vatrogasci nekada štitili grad od požara

Преузмите андроид апликацију.