Министар просвете Дејан Вук Станковић изјавио је данас да све високошколске установе треба да буду деблокиране, када је реч о њиховом простору и да испити, да би се редовно одржавали, морају да се одржавају у простору високошколских установа.

“Дакле, сви они који данас врше насртаје на Филозофски факултет у у Новом Саду, или сви они који остају посвећени, под знацима навода, блокадама зграда, морају да знају да та десуверенизација управа факултета кроз блокаду зграда наноси директну штету и факултету и универзитету. Време је да ставимо тачку на то, да то посматрамо као прошлост и да политички процес водимо тамо где треба да се води”, рекао је он за РТС.
Истакао је да су места за то институције система, да је реч о дијалогу политичких актера, који према његовим речима може да укључи и представнике студената у блокади, или представнике “неке фамозне студентске листе”, или кога студенти делегирају као некога ко може легитимно да представља њихове интересе.
“Што се тиче Министарства просвете, ми смо за регуларне испитне рокове, желимо да дамо шансу студентима да положе ову школску годину. Напомињем да смо из својих средстава дотирали цену останка у домовима и током летњих месеци, дакле то је из буџета министарства дошло као подршка студентима да надокнаде наставу и да се припреме за испите”, рекао је он.
Додао је да Министарство просвете ради све што је у његовој могућности, да сачува и студентски и ученички стандард.
“Свим професорима плаћени су сви часови надокнаде и све оно што раде са студентима, када је реч о редовним обавезама, ко хоће да прихвати понуду министарства, она је једноставна. Ко хоће да ради, ко је спреман да ради, ко је спреман да испоручи ту, хајде тако да кажем, услугу на тржишту која се зове образовање под окриљем државног универзитета, он не треба да брине за своју егзистенцију. Нико, па ни просветни радници који не раде, неће моћи да очекује да ће имати зараду”, нагласио је он.
Према његовим речима, постоји нужна веза између рада и зараде и свако ко хоће да ради добродошао је.
“Политика мимо просвете, мимо амфитеатара, мимо учионица, политика у парламенту, у јавности, у дебати, у медијима, то да, па чак и грађанска непослушност у границама закона, али сцене какве су сцене насиља у Новом Саду, заиста нису никоме потребне, није потребно ни блокирање улица, ни блокирање зграда, тргова, мостова. Нагледали смо се тога, заситили смо се тога, време је да кључна реч у образовном систему, а и у друштву, у целини, буде нормализација”, рекао је Станковић.
Северни део Косовске Митровице облепљен плакатима са српском тробојком (ВИДЕО)




