Почетна > Србија
Србија

Станковић: Просечан број бодова из матењег језика 11,54, из математике 11,63

Министар просвете Дејан Вук Станковић изјавио је данас да просечан број бодова на тесту који су осмаци широм Србије ове године имали из матерњег језика – српског језика и језика националних мањина износи 11,54, а из математике 11,63.
Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

“Ако говоримо о изабраним предметима на првом месту је хемија 15,87 одсто, физика врло високо 15,77, историја 14,02, биологија 13,89 и географија 13,011”, навео је Станковић на конференцији за медије у Влади Србије о резултатима завршног испита на крају основног образовања.

Станковић је подсетио да је пријемни испит одржан током три дана од 23. до 25. јуна и да је у њему учествовало 63.885 ученика основних школа, односно 99,7 одсто те генерације, што значи, како је рекао, да постоји висока мотивисаност наших ђака да наставе школовање.

У том процесу, додао је, узело је учешће и 1.046 ПОЛАЗНИКА функционалног образовања.

Станковић је нагласио да је министарство заједно са свим осталим актерима обавило један тежак и одговоран задатак.

“Могу хладне главе да кажем да је просветни систем положио два теста: кредибилитета и организационих способности. Министарство је показало да упркос грозним околностима које је наметнула обојена револуција у образовању, у нашем друштву и држави има знања и храбрости да заједно са родитељима и децом на регуларан начин отвори перспективу даљег школовања деце и да омогуће да наш систем функционише онако како би требало – у складу са законом и добрим академским обичајима”, рекао је министар.

Он је нагласио да све оно што је рађено да би се упропастио образовни систем у Србији и он користио као платформа за политичке реформе и медијско иживљавање није успело и поручио да образовни процес мора да се одвоји од политике.

“Наш образовни систем, пре свега ученици и родитељи показали су спремност да уче у условима у којима је чак и од многих професора било пропагирано да се не учи. Ови резултати нису само административене констатације, него су одраз и времена у којем се све ово дешава”, истакао је он, констатујући да код деце није опала мотивација да се настави са школовањем.

Поручио је да ће министарство уложити све ресурсе да се омогући нормалан почетак школске године.

“Ми ћемо радити на томе да створимо све институционалне и материјалне претпоставке да школски систем од 1. септембра функционше како треба. Ови резултати свима треба да нам покажу да образовни систем треба да буде изузет из дневне политике. Образовни систем треба се пустити да функционише слободно и у складу са својим интерним правилима и законима ове земље”, указао је.

Када је реч о броју слободних места у средњим школама, Станковић је нагласио да би места требало да буде за све ђаке.

“Да ли ће сви отићи у жељене школе или не зависи од тога какав ће бити њихов коначно објављен резултат приликом процеса”, нагласио је он.

Читав систем од пријема до прегледа испита био је заснован на најсавременијој могућој технологији, што је велики успех Србије.

Напоменуо је да се захваљујући дигитализацији смањује могућност злоупотреба и подиже регуларност самог пријемног испита.

“Србија има 99,5 школа које су повезане са интернетом, од тога 40 одсто њих има брзину интернета да је могуће користити вештачку интелигенцију у учењу”, навео је Станковић.

Посебну захвалност министар је указао Безбедносно-информативној агенцији на њеном раду, Факултету организационих наука на процесирању података, Заводу за заштити података, МУП-у и Пошти Србије које су омогућиле да се спроведе завршни тест за ученике осмог разреда.

Када је реч о дистрибуцији образовних профила, министар је навео да ће у гимназијама бити 24 одсто, у електротехници 11,5 одсто, у машинству и обради метала 10,4 одсто, у економији, праву и администрацији 10,3 одсто, а дуалним профилима 3.315 места.

Говорећи о дуалном образовању Станковић је указао да је то један од важних државних пројеката и да се увођењем тих профила спаја знање и привреда.

“Биће два нова програма у средњим школама, то су техничар за микробиологију хране и техничар за управљање отпадом”, најавио је Станковић.

Ове године очекује се производња 3,60 милиона тона пшенице, за 24,3 одсто више него лане

 

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке