Почетна > Србија
Србија

Станисављевић: Додела стамбених решења избеглима један од најважнијих циљева Владе

 Комесарка за избеглице и миграције Србије Наташа Станисављевић изјавила је данас да Србија и Комесаријат већ три деценије непрекидно раде на решавању проблема лица која су морала да напусте своје домове током сукоба на простору бивше Југославије, као и да је преостало још 8.000 незбринутих породица.
Фото: Prt.Sc/Instagram/milosvucevic_gradonacelnik

Она је на конференција за медије „Олуја злочин који траје и који нас опомиње“ истакла да Србија наставља избеглима да пружа подршку кроз различите програме и конкурсе.

„Додела стамбених решења избегличким породицама и пружање новог дома људима који су били присиљени да напусте своје домове због сукоба, прогона или других тешких околности један је од најважнијих циљева Владе и Комесаријата“, рекла је Станисављевић, а саопштио Комесаријат.

Подсетила је да се ове године обележава 29 година од погрома српског становништва током злочиначке акције „Олуја“.

„Погром који је трајао четири дана, почео је 4. августа 1995. године, а последице осећамо и данас. Ова операција проузроковала је прогон више од 250.000 Срба из њихових домова у Хрватској, око 1.700 људи је изгубило животе, а више од 700 се и даље води као нестало. Сећамо се свих жртава и патњи које су претрпели наши сународници. Њихова страдања остају дубоко урезана у нашем сећању, као и обавеза да чувамо успомену на њих и боримо се за правду и истину“, истакла је Станисављевић.

Навела је да је Србија током ратних дешавања на просторима бивше СФРЈ деведесетих година примила више од 600.000 људи, а да су у статусу избеглица још увек 24.862 лица, од којих је 17.052 из Републике Хрватске и 7.810 из Босне и Херцеговине.

Нагласила је да је број избеглица и бивших избеглица у стању потребе далеко већи и укључује 194.171 интерно расељених са Косова и Метохије.

Станисављевић је додала да је Србија створила услове за интеграцију, обезбедила приступ правима и адекватна средства за укључивање у здравствени, социјални, образовни систем, приступ тржишту рада, помоћ у решавању стамбених потреба и економском оснаживању.

„Државотворно руководство, које брине о свим Србима, ван граница Србије, даје јасну поруку да је матица Србија увек била и биће сигуран дом који пружа мир и стабилност свим Србима ма где се они налазили“, навела је она.

Конференција је организовало Удружење избеглих, расељених и досељених лица Завичај.

Portret kralja Petra I Karađorđevića izložen u Narodnom muzeju

 

Преузмите андроид апликацију.