Двомесечна блокада увоза робе из централне Србије на Косово и Метохију проузроковала је нашој земљи финансијску штету од скоро 50 милиона евра, али и репутациону штету, изјавио је данас помоћник директора Сектора за стратешке анализе Привредне коморе Србије Бојан Станић поводом два месеца блокаде српске робе на КиМ.
Он је Танјугу казао да се финансијска штета настала због нереализованих раније договорениих испорука робе из централне Србије на КиМ, због једностране блокаде коју је увела Приштина, процењује на близу 50 милиона евра.
„Проблем је што не знамо колико ће ова блокада трајати и колико ће се све акомулирати. Постоји процена да је, када је била пуна блокада, на дневном нивоу било 1,5 милиона евра штете за привредна друштва из централне Србије која су континурано допремала робу на територију КиМ“, казао је Станић.
Навео је да је током јула било одређених попуштања те блокаде и да је тада био дозвољен увоз сировина, машина, опреме, вештачких ђубрива… али да је и даље остала забрана увоза свих производа који се користе у свакодневној потрошњи и свега оног што се купује у малопродајним објектима.
„Ова криза наравно није једина, било је и раније других блокада, као и разних неформалних кампања да се бојкотује роба из Србије. Чињеница је да је српска роба на тржишту КиМ конкурентна и да апсолутно, ако се мисли о интересу потрошача, мора омогућити слободан промет робе, што је у складу са ЦЕФТА споразумом, који се већ пар пута кршио од приштинских власти“, казао је Станић Тањугу.
Он је нагласио и да је ова блокада осим финансијске штете проузроковала и репутациону штету из простог разлога, јер је то један политички конфликт који се одражава на привреду.
„Када имате нестабилну ситуацију онда утичете негативно и на инвестициону атрактивност не само тржишта КиМ, већ генерално и централне Србије из простог разлога што инвеститори који све посматрају из неких удаљених земаља то виде као неку кризу, а онда су опрезни код доношења одлука не само да инвестирају, него и да прошире своју активност коју реализују“, објаснио је Станић.
Он је додао да је битно да се ови политички односи унормале што пре, како би привреда могла да настави да функционише из простог разлога што су компаније и на КиМ и у централној Србији орјентисане једне на друге.
„Економија је рационална ствар, а одлука Приштине је економски нереална и чини штету крајњим потрошачима на КиМ“, закључио је Станић.
Роба пореклом из централне Србије већ два месеца не може преко административних прелаза на Косово и Метохију.
Приштина је 14. јуна забранила улазак камиона са српским регистарским ознакама из, како је образложено, безбедносних разлога.
Српска роба на КиМ прошле године била је, према ранијим подацима, заступљена у вредности од 520 милиона евра, док је Приштина допремила робу од око 50 милиона евра.
Skok prodaje novih vozila u odnosu na prošlu godinu, kod polovnjaka prisutan pad
Преузмите андроид апликацију.