Министарка рада, запошљавања, борачких и социјалних питања посетила је данас компанију Србија Зиђин Копер у Бору, где је о условима рада разговарала са рударима, металурзима и флотерима кривељске флотације.

“Радује ме што просечна плата у Србија Зиђин Копер приличи заради у 21. веку”, рекла је министарка том приликом.
Разгледању рударских и металуршких капацитета у Србија Зиђин Копер претходио је састанак са генералним директором компаније Ћу Гуоџуом и разговор са менаџментом о безбедности и условима у којима се ради у руднику, саопштила је компанија Зиђин.
Тимочка Крајина се, према речима Ђурђевић Стаменковски, протеклих деценија суочавала са озбиљним демографским изазовима, али је “долазак кинеског стратешког партнера спречио даљу миграцију становништва”.
Она је додала да је то један од разлога због којег се радује новим инвестицијама које Зиђин најављује.
“Захваљујући компанији која упошљава хиљаде радника на овим просторима, индиректно и много више него што статистика показује, Бор је преживео и препородио се. Многе породице су, захваљујући Зиђину и кинеско-српском партнерству и пријатељству остале у Тимочкој Крајини, јер им је пружена шанса да ту живе и раде. Инвестиције су од стратешког значаја не само за овај крај Србије, већ и за целу земљу”, рекла је министарка.
Она је навела да је имала прилику да види читав процес производње, од јаме до топионице и испоруке финалног производа.
“Видели смо читав тај пут и рударски живот, и разумели зашто се каже да рудари једу ‘хлеб са седам кора’. Са предрасудама сам сишла у јаму, али сам се суочила са чињеницом да рудари данас раде у много хуманијим условима и да су им аутоматизација и савремене машине умногоме олакшале рад. Радује ме и што просечна плата у Србија Зиђин Копер од 160 хиљада динара приличи заради у 21. веку”, рекла је министарка Ђурђевић Стаменковски.
Генерални директор Србија Зиђин Копер Ћу Гуоџ поручио је да су њихови запослени покретачка снага, носиоци производње и камен-темељац развоја компаније.
“Захваљујући њима је Србија Зиђин Копер прошле године забележила рекордну производњу катодног бакра. Сигурно је да добри резултати не би били могући без великог рада, труда и знања рудара, инжењера, металурга и других запослених. Компанија то препознаје и награђује кроз стално унапређење услова рада и повећање зарада. Подсетићу да смо почетком ове године смо са репрезентативним синдикатима потписали Анекс Колективног уговора, па су захваљујући добрим производним резултатима, плате свих 6.000 радника данас 17 одсто веће него 2024”, казао је Ћу Гуоџу.
Додао је да су многа права запослених у Србија Зиђин Копер уређена знатно повољније него што је то предвиђено српским Законом о раду.
“Запосленима који обављају послове на којима је рад нарочито тежак и опасан, обрачунава се радни стаж са увећаним трајањем, па у компанији имамо и око 700 бенефицираних радних места “, навео је Ћу.
Просечна нето плата запослених у Србија Зиђин Копер далеко премашује локални ниво прихода по глави становника и 54 одсто је већа од просека у Србији, а по преузимању управљања, у Бору и Мајданпеку посао је добило више од 3.200 нових, углавном младих људи, што је најзначајнији допринос економском развоју два града, наводи се у саопштењу компаније.
Министарка Ђурђевић Стаменковски је изјавила да је намера компаније да додатно унапреди еколошке стандарде.
“Чула сам да наши партнери из Народне Републике Кине не намеравају да се ту зауставе, већ желе додатно да унапређују еколошке стандарде, да спроводе ‘зелену агенду’, али и да додатно запошљавају људе из Борског округа и околине. Сагласила сам се са њима да је, поред руде и свега онога што нам је земља дала, највреднији ресурс једне државе и компаније човек. Зато сам и хтела да видим како они испод земље раде за своју земљу”, рекла је министарка.
Она је у Бор дошла са директором Националне службе запошљавања Миланом Боснићем, а делегацију која је разледала две Зиђинове компаније чинили су и представници борске филијале НСЗ.
Вучић са делегацијом “HBIS Group” о сарадњи, изазовима и плановима за будућност
Преузмите андроид апликацију.