Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шта треба да зна мало дете о новцу, а како треба да се понаша тинејџер

Подучавање деце о вредности новца је важан део њиховог одрастања и може им помоћи да развију здраве финансијске навике. Прави тренутак је када дете покаже интересовање и када можете објаснити финансијске концепте на начин који је прилагођен њиховом узрасту. Постепено их уводите у ове теме, омогућавајући им да доносе мале одлуке и учине грешке на којима ће учити.
Фото: Pexels/cottonbro studio

Питање новца, трошења и вредности често није основа васпитања, али јесте нешто што може касније да буде брига или терет за родитеље. Ако не научите дете да вреднује и цени новац, може да буде суочено са нереалним односом и очекивањима. Свакако однос према новцу родитељи треба да обоје пре свега личним примером, а за прве лекције треба почети најбоље онда када само дете покаже интересовање.

1. Укључите их у свакодневне финансијске одлуке

Када идете у продавницу, објасните им разлике у ценама и зашто бирате један производ у односу на други.
Дајте им прилику да помогну у одлучивању колико ћете потрошити на одређене ствари, нпр. играчке или грицкалице, и објасните зашто је важно буџетирање.

2. Давање џепарца

Давање џепарца у замену за обављене задатке може им помоћи да разумеју да новац долази из рада, а не „из ваздуха”.
Научите их да распореде џепарац на три дела: трошење, штедња и донирање. Тако ће се од малих ногу упознати са концептом одговорног трошења и планирања.

3. Штедна касица или банковни рачун

Мотивисање деце да штеде за веће жеље, попут играчке или посебног искуства, учи их стрпљењу и постављању циљева.
Касније им можете отворити дечији штедни рачун да се упознају с банкарским системом.

4. Игре са новцем

Игре попут Монопола или других друштвених игара које симулирају финансијске одлуке могу бити забаван начин да деца науче како новац функционише, без стварних последица.

Постоји много апликација и игара прилагођених деци које их уче основним финансијским концептима.

5. Објашњење концепта трошка

Објасните им колико ствари коштају у односу на оно што ви зарађујете. На пример, колико сати рада треба за куповину одређене играчке или одлазак на излет.

Деца често мисле да новац долази лако, па их оваква поређења могу подстаћи да размишљају о вредности рада.

6. Поставите реална очекивања

Ако дете тражи скупе ствари, разговарајте с њим о вашем буџету. Тако ћете га научити како да процени своје жеље и приоритете.
Дајте им до знања да није све доступно одмах и да треба планирати и штедети за веће жеље.

7. Укључивање у донирање

Покажите им колико је важно делити и помагати онима који имају мање. Ово их учи да цене оно што имају, али и да схвате како могу допринети заједници.

Комбиновањем ових метода, важно је бити доследан и прилагодити лекције узрасту детета.

Прави тренутак за укључивање детета у финансијске одлуке зависи од његовог узраста, зрелости и интересовања. Ево неколико смерница о томе како и када их можете уводити у различите аспекте финансијских одлука:

1. Предшколски узраст (3-5 година)

Основни концепти: У овом узрасту, деца могу почети да уче основне појмове попут новца, куповине и размене. Можете им показати да новац служи за куповину ствари и увести их у једноставне игре где „плаћају” за мале играчке или храну.

Касица за штедњу: Дајте им касицу у коју могу убацивати новчиће како би визуално разумели штедњу.

2. Рани школски узраст (6-8 година)

Џепарац: Ово је добро време да почнете давати мали џепарац. Објасните им да ће морати да управљају својим новцем, и подстакните их да штеде за нешто што желе.

Избори у продавници: Можете их питати шта мисле о ценама неких производа у продавници и дати им мали задатак, попут избора између два производа с ограниченим буџетом.

3. Средњи школски узраст (9-12 година)

Планирање и штедња: У овом узрасту деца већ могу да разумеју концепт планирања и постављања циљева. Подстакните их да планирају куповину веће ствари, као што су играчке, и да штеде новац за то.

Основни буџет: Покажите им како ви правите основни буџет код куће, али на начин прилагођен њиховом узрасту. На пример, можете им објаснити како планирате новац за храну, рачуне и забаву.

4. Адолесценција (13-18 година)

Укључивање у веће одлуке: Како дете улази у тинејџерске године, може бити укључено у веће финансијске одлуке. На пример, можете заједно планирати летовања, излете или куповину технике, при чему ће дете помоћи у одлучивању на основу буџета.

Рад и зарађивање: Ако је могуће, подстакните дете да заради џепарац кроз мале послове у кући или окружењу. Ово им помаже да развију свест о томе како се новац зарађује и троши.

Штедни рачуни и инвестиције: Можете им отворити штедни рачун и објаснити им основне појмове о банкама, каматама и дугорочном планирању. Тинејџери могу почети да уче и о основама инвестирања кроз едукативне разговоре или симулације.

Ako želite da imate zdravu jetru jedite ovo povrće

Преузмите андроид апликацију.