Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Шта све Град Нови Сад ради да би му грађани били образовани?

Септембар је период када се ласте спремају на пут, летњу врућину замењују нешто пријатнији дани, испија се старо вино како би се обезбедио простор за ново које ће се направити од тек убраног грожђа и коначно нас попушта стрес због почетка школе и свих оних родитељских обавеза које су му претходиле.
Фото: Градске инфо

Ушли смо у прву школску недељу, школа званично почиње у четвртак и почињамо да се питамо да ли је ово моменат када ствари, коначно, постају лакше?

Истина је да је ситуација, када живите у нашем граду, од самог почетка знатно олакшана јер Град Нови Сад на све могуће начине покушава да подигне стопу образовања и служи се разним средствима не би ли му деца “сутрадан“ била једна од образованијих људи у Србији, а у томе, судећи по бројкама, и успева.

Подршка се огледа још у најранијим узрастима, јер се Нови Сад нашао први на листи српских градова који не само да је обезбедио бесплатно похађање вртића за све новосадске малишане, већ и озбиљне субвенције које смањују трошкове родитељима чија деца похађају приватне вртиће.
Фото: Градске инфо

И ове године је, сада већ можемо рећи традиционално, Град купио уџбенике за све ђаке прваке који су наоштрили своје оловке и храбро сели у школске клупе.

Колико је то олакшавајућа околност разумеју само родитељи којима, поред нове пернице, свезака, торбе, гардеробе и осталих ситница које одвлаче новце, уштеда на уџбеницима итекако много значи.
Фото: Pixabay/Luisella Planeta Leoni

Поред бесплантих књига, Град Нови Сад се труди да награди најбоље и највредније новосадске ученике, те их тиме додатно мотивише, због чега је у 2021. години из буџета Града издвојено преко 11,7 милиона динара.

У априлу ове године подељена је једнократна помоћ за 200 најуспешнијих ученика и студената из избеглих и расељених породица на територији АП Војводине у вредности од 6 милиона динара.

Том приликом је стотину средњошколаца и стотину студената добило неповратну помоћ у вредности од 30 хиљада динара.
Фото: Градске инфо

Међутим, прошла година није била преседан за овакву праксу, него наставак већ устаљеног деловања које се спроводи последњих неколико година, те којим је за више од 1300 студената и средњошколаца издвојено преко 48 милиона динара.

Сваке године се, такође, организује и свечана додела Видовданских награда којом се свим ђацима основних и средњих школа са оствареним достигнућима додељују признања и тиме бивају подстакнути на наставак преданог рада.
Фото: Градске инфо

Да овакав тренд позитивно утиче на младе Новосађане показује и чињеница да је претходне године уручено око пет сотина Видовданских награда, док је ове године тај број порастао на 793 ученика.

Град Нови Сад је у месецу јуну, други пут за редом, организовао доделу бицикала најбољим новосадским ученицима и том приликом је новосадским ђацима у руке отишло 55 нових бицикала.
Фото: Градске инфо

Не заборавимо да се код нас налази једно од највећих образовних средишта у целој Централној Европи, Универзитет у Новом Саду.

Уколико у обрзир узмемо податке Републичког завода за статистику из пописа становништва 2011. године, према коме пише да у Србији има свега 11% процената факултетски образованих људи, можемо закључити да велики део те процентуалности чине управо Новосађани.

Град се труди да на разне начине учини студентски живот лакшим, због чега најбољи студенти нису у обавези да плаћају смештај у студентским домовима.

Знање = имање.

Новосадски студенти комплетне оброке у мензама, са све салатом и десертом, плаћају по цени од 70 динара по оброку, а према подацима које смо добили од Универзитета у Новом Саду, ову погодност дневно користи преко 7000 њих.

Град Нови Сад даје све од себе да његови становници постану способна, а не јефтина радна снага и управо ту се прави та разлика између нас и осталих.

Због тога нам се гледа кроз прсте ако понекад будемо и, помало, уображени.

Pet mesta u Vojvodini za vikend izlet

Преузмите андроид апликацију.