Почетна > Свет
Свет

Шта се заправо десило на Дан победе?

Шестогодишњи оружани сукоб почео је 1. септембра 1939. године када је нацистичка Немачка напала Пољску. Две године касније, тачније 6. априла, дошло је до напада и на Краљевину Југославију чиме је Други светски рат пристигао и на наше подручје.
Фото: PrtSc

Други светски рат представља највећи и најтрагичнији оружани сукоб у целом човечанству. Само је на простору бивше Југославије, за четири године колико је трајао, страдало неколико стотина хиљада цивила и припадника партизанских одреда.

Рат је на европском простору окончан 9. маја 1945. године када је на снагу ступила капитулација Трећег рајха.

Тај дан сматра се Даном победе над фашизмом, али га данас обележавамо и као Дан Европе јер је Европа какву данас знамо заснована на принципима мира, толеранције, разумевања и сарадње.

Овај дан се годинама свечано обележава у великом броју земаља. Неке од њих су: Србија, Русија, Јерменија, Белорусија, Грузија, Украјина, Израел итд…

Прва капитулација са Савезницима је потписана у Ремсу и ступила на снагу 8. маја у 23.01.

Међутим, Стаљин је касније био незадовољан јер је сматрао да је протокол направљен у Ремсу само прелиминарни, а да се главна церемонија мора одржати у Берлину.

Тако је била организована друга церемонија у Берлину, увече 8. маја, али је због временске разлике у Москви тада већ био 9. мај.

Прва парада победе у Москви одржана је 24. јуна 1945. године, а од тада се сваке године одржава 9. маја.

Међутим, највећа парада је била 2015. године када се заправо славило и 70 година од завршетка Другог светског рата.

Dan pobede i Dan Evrope u Novom Sadu

Преузмите андроид апликацију.