Šestogodišnji oružani sukob počeo je 1. septembra 1939. godine kada je nacistička Nemačka napala Poljsku. Dve godine kasnije, tačnije 6. aprila, došlo je do napada i na Kraljevinu Jugoslaviju čime je Drugi svetski rat pristigao i na naše područje.
Drugi svetski rat predstavlja najveći i najtragičniji oružani sukob u celom čovečanstvu. Samo je na prostoru bivše Jugoslavije, za četiri godine koliko je trajao, stradalo nekoliko stotina hiljada civila i pripadnika partizanskih odreda.
Rat je na evropskom prostoru okončan 9. maja 1945. godine kada je na snagu stupila kapitulacija Trećeg rajha.
Taj dan smatra se Danom pobede nad fašizmom, ali ga danas obeležavamo i kao Dan Evrope jer je Evropa kakvu danas znamo zasnovana na principima mira, tolerancije, razumevanja i saradnje.
Ovaj dan se godinama svečano obeležava u velikom broju zemalja. Neke od njih su: Srbija, Rusija, Jermenija, Belorusija, Gruzija, Ukrajina, Izrael itd…
Prva kapitulacija sa Saveznicima je potpisana u Remsu i stupila na snagu 8. maja u 23.01.
Međutim, Staljin je kasnije bio nezadovoljan jer je smatrao da je protokol napravljen u Remsu samo preliminarni, a da se glavna ceremonija mora održati u Berlinu.
Tako je bila organizovana druga ceremonija u Berlinu, uveče 8. maja, ali je zbog vremenske razlike u Moskvi tada već bio 9. maj.
Prva parada pobede u Moskvi održana je 24. juna 1945. godine, a od tada se svake godine održava 9. maja.
Međutim, najveća parada je bila 2015. godine kada se zapravo slavilo i 70 godina od završetka Drugog svetskog rata.
Preuzmite android aplikaciju.