Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шта се ради са старим душецима – Зашто углавном завршавају на депонијама

Добри су за спавање, не и за животну средину – само у САД годишње на депонији заврши око 20 милиона душека.
Фото: Pexels/freemockupsorg

Разлог лежи у захтевном рециклирању и конзумеризму – док смо некада мењали душеке на 10 година, данас то радимо знатно чешће.

Подаци у Великој Британији указују да се годишње баци 7 милиона душека. Организација Zero Waste Scotland проценила је да, када би сви душеци које Шкотска баци сваке године, а таквих је 600.000, били поређани један на другом, гомила би била виша од највише шкотске планине Бен Невис (1345 метара надморске висине).

Душеци су међу најчешће нелегално баченим стварима. Како кажу у британској Националној федерацији кревета, мање од петине душека се рециклира. То не треба да чуди. Процес рециклирања душека није једноставан, објашњавају стручњаци.

Физички је напорно „разбити“ душек у делове, а проблем је и рециклирање полиуретанске пене која је постала једна од главних компоненти. Тренутне методе рециклирања су механичке што значи да се материјал скида са душека и касније постаје подлога за тепихе.

Због тога су у развоју нове технологије чији је циљ да што више сачувају материјал. Нове методе трагају за хемијским методама рециклирања тако да се пена преради и претвори у сировину.

Научници у Калифорнији су развили машину која одваја металне калемове од полипропиленских џепова без уништавања остатка материјала.

У Француској је отворена прва европска фабрика (Renuva Mattress REcycling Programme) за рециклирање душека која хемијски третира пену и даје јој нови живот као сировини за пуњење нових душека или за изолационе табле.

Једна од неколицине компанија која је нудила опцију рециклирања старих душека је Икеа која је од корисника преузимала душеке и затим их донирала ако су у употребљивом стању. Управо у овој области стручњаци виде могући начин да се рециклирање и поновна употреба подстакну.

Осим проблематичног рециклирања, великом броју душека на отпаду доприноси и већа тражња.

Према подацима Статисте, светско тржиште душека вредно је 30 милијарди USD. Данас је више избора него икад, компаније нуде једноставну испоруку на врата, са клаузулом да се могу вратити у наредних 100 дана. Све то доприноси да се душеци данас мењају чешће него раније када су се користили годинама, па и деценијама.

Kako se otarasiti mrava jednom zauvek?

Преузмите андроид апликацију.