Покрајински посланици састаће се сутра са почетком у 10 часова када се одржава XXIV седница Скупштине Аутономне покрајине Војводине. Најважнија тачка ове седнице биће и прва по реду разматрања – ребаланс буџета Аутономне покрајине Војводине за 2023. годину.
Покрајинска влада утврдила је Предлог ребаланса буџета АП Војводине у износу од 116,7 милијарди динара. У односу на актуелни буџет ребалансом се пројектује повећање за 8,1 милијарду динара. Обим буџета који је планиран овим ребалансом већи је за 90% у односу на 2016. годину, када је износио 62 милијарде динара.
У 2016. години, када је актуелна власт преузела управљање у Аутономној покрајини Војводини, и с обзиром на затечено стање у покрајинским јавним финансијама, свега 12 милијарди динара било је планирано за капитални део буџета. Данас у оквиру покрајинског буџета се планира чак 41,2 милијарде динара за његов капитални део.
Капитални део буџета представља део који је везан за инвестиције и има развојни карактер. Ова разлика у цифрама за свега седам година најбоље показује колико се драстично развојно и економски успешно променила и политика Аутономне покрајине Војводине у односу на период пре 2016. године.
У односу на 2016. годину када је затечени дуг у апсолутном износу био 9,2 милијарде динара, односно 17,6 % од остварених текућих прихода, данас је јавни дуг АП Војводине 3,9 милијарди динара, или 4,4% укупних текућих прихода остварених у 2022. години.
Просечна каматна стопа задуживања у АП Војводини 1,56%, што је мање него на националном нивоу.
Предложеним ребалансом буџета планирано да се у образовање, односно модернизацију установа образовања, усмери 1,7 милијарди динара. Између осталог, биће финансиране реконструкције објеката у Бачком Јарку, Пећинцима, Кикинди, Чуругу, Бечеју, Беочину и Новој Црњи.
За област здравства биће издвојено 1,6 милијарди динара, од чега је 700 милиона планирано за опремање Kаменице 3.
Када је реч о саобраћајној инфраструктури, следи рехабилитација државног пута првог реда на територији општине Сремски Карловци, за шта је издвојено 300 милиона динара, затим уређење Главне улице у Белој Цркви, реконструкција моста на реци Златици у насељу Падеј, реконструција саобраћајница у Врднику. У плану су и пројекти у општини Нови Кнежевац, као и унапређење саобраћајне инфраструктуре у Новом Саду.
У области културе, за заштиту културног наслеђа планирано је 594 милиона динара. Планирана је реконструкција Дома културе у Малим Пијацама, затим реконструкција и адаптација зграде Музеја и Градске библиотеке у Кули, а у сарадњи са Епархијом бачком и Српском православном општином у Новом Саду изградња објекта црквене општине.
Такође, планиране су и инвестиције у систему социјалне заштите. Средства ће бити уложена за опремање Дома за одрасла и стара лица у Новом Бечеју. Планиран је почетак градње дневног боравка за децу са сметњама у развоју у Бачкој. У плану је и реконструкција објекта на Вршачком брегу и у Бачкој Паланци за опоравак и рехбилитацију деце из социјално угрожених породица.
Захваљујући овом ребалансу, омогућене су и измене годишњих програма коришћења средстава из буџетских фондова за шуме и воде, као и програма којима се уређује коришћење пољопривредног земљишта у АПВ.
У складу са тим, нека од најважнијих измена односно улагања, планирана овим програмима обухватиће издвајања додатних 45 милиона динара за набавку опреме у пчеларству и нових пчелињих друштава. За унапређење противпожарне заштите шума и повећање шумовитости АПВ планира се додатних четири милиона динара. За област водопривреде, а у оквиру годишњег програма, планира се додатних 600 милиона динара.
Veza koja će promeniti grad: Četvrti most na Dunavu ulazi u novu fazu razvoja (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.