Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шта се догађа с телом кад имате више трудноћа заредом?

Ријана је поново трудна и то је вест која је обрадовала њене обожаваоце, а ово ће њој и АСАП Рокију бити треће дете које су добили у три године.
Свака година у којој нас Ријана почасти својим појављивањем на Мет Гали је важна, али ове године отишла је корак даље – објавила је да је поново трудна и да ће ускоро и трећи пут постати мајка.
Фото: Pexels/jonathanborba

На црвеном је тепиху поносно показала труднички стомачић у Марц Јацобс костиму, а њен партнер, репер АСАП Роки, касније је потврдио срећну вест рекавши: “Време је да покажемо људима што смо припремали”.

Реч је о њиховом трећем детету у три године – први син Рза рођен је у мају 2022, а други дечак Риот у августу 2023. Иако су вести срећне, поставља се питање – шта се заправо догађа с телом жене када трудноће долазе једна за другом?

Стручњаци препоручују размак између трудноћа

Према званичним смерницама британског НХС-а, родитељима се препоручује да сачекају 18 до 24 месеца након порођаја пре нове трудноће. Ипак, америчка студија показала је да чак 27% трудноћа настаје у оквиру 18 месеци након претходног порођаја. Медицински стручњаци објаснили су шта тачно такав размак значи за женско тело.

Слаби се и оптерећује карлично дно

Физиотерапеуткиња за здравље карлице Тифани Секуера објашњава како трудноћа знатно оптерећује мишиће карличног дна, који подржавају материцу, бешику и црева. “Ако су трудноће преблизу, ти мишићи немају довољно времена за опоравак, што повећава ризик од пролапса карличних органа, инконтиненције и бола у зкарлици”, наводи.

Ове проблеме могу искусити и жене које су се породиле царским резом, јер оптерећење не долази само од порођаја, већ и од ношења и бриге за децу.

Трбушни мишићи се теже опорављају

Тело током трудноће пролази кроз чудо звано диастасис рецти – раздвајање трбушних мишића како би се направило места за бебу. Код трудноћа у кратком размаку, мишићи често не стигну потпуно да се затворе пре следеће трудноће, што може довести до слабости трупа, болова у доњем делу леђа те болова у карличном појасу.

Без циљаног опоравка, симптоми могу да се погоршају и дуже трају.

Хормони остају поремећени дуже

Након порођаја хормони дивљају, а ако брзо поново затрудните, тело можда није ни стигло да се врати у хормоналну равнотежу. Тифани објашњава да дојење продужава присутност хормона пролактина, који сузбија овулацију, па је могуће зачети док сте још у “постпорођајном” хормоналном стању. То додатно оптерећује тело – емоционално и физички.

Гинеколог Шајза Малик додаје да то може утицати и на производњу млека, ако жена затрудни док још доји.

Телесне залихе храњивих материја се исцрпљују

Телу између трудноћа је потребно време за обнављање залиха гвожђа, калцијума и фолата. Ако нова трудноћа наступи прерано, може доћи до анемије, проблема с густоћом костију и проблема са зубима. Хормонске промене, дојење и честа трудноћа додатно троше те кључне минерале.

Дојке се мењају и теже опорављају

Током дојења дојке пролазе кроз многе промене – од стварања колострума до болне напетости због накупљања млека. Код трудноћа које брзо следе једна за другом ткиво дојки не стигне потпуно да се опорави, па се повећава вероватноћа за болну осетљивост и израженије опуштање дојки.

“Ткива се стално растежу и скупљају без довољно времена за опоравак”, појашњава др Малик.

Тело жене је чудесно – способно да поднесе невероватне промене. Но ако размишљате о трудноћи у кратком размаку, корисно је да знате са чиме се можете суочити. Иако многе жене кроз то пролазе без већих проблема, стручњаци препоручују да телу ипак дате времена да се опорави.

Вештачка интелигенција осећа? Истина о њеним реакцијама на стрес и тугу ће вас шокирати

Преузмите андроид апликацију.