Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шта се дешава у вашем телу ако свако јутро поједете кашичицу меда?

Мед је један од најмоћнијих дарова природе и део народних лекова на свим меридијанима већ хиљадама година. У једној студији из 2017. истиче се да постоје докази да су још у каменом добу људи користили пчелиње приизводе у лечењу разних болести.
Фото: Pexels/Pixabay

У савремено доба, када је наука толико напредовала да нема потребе ослањати се превише на народну медицину, мед се углавном користи као заслађивач, а неретко је део домаћих препарата за негу.

Ова јефтина и укусна намирница безбедна је за свакодневну употребу и, штавише, стручњаци истичу да она може да буде само од помоћи уколико се користи редовно и умерено.

Шта ће се све десити ако користите мед сваки дан?

Имаћете лепшу и здравију кожу

Једно од најпознатијих дејстава меда јесте помоћ при чишћењу и зацељењу рана, а клиничка професорка на Медицинској школи „Кек“ др Десире Ли истиче да мед, као топикални агенс, делује као баријера за спречавање инфекције.

То дугује својим „лековитим агенсима“: водоник пероксиду, протеинима и глуконској киселини.

Познато је да мед има благотворно дејство на кожу ако се користи као део маске за лице, али како утиче на лепоту ако додајемо кашичицу меда у чај сваког дана?

Према речима нутриционисте Дејвида Вулфа, аминокиселине у меду помажу у регенерацији ткива како би доњи слој коже био јак и богат, док ова намирница садржи и мелатонин, који олакшава сан – један од кључних фактора за лепу и здраву кожу.

Смањићете ризик за развој рака и хроничних болести

Једно научно истраживање из 2018. показало је да би мед „као конвенционална терапија могао да буде нови антиоксиданс за ублаживање многих болести које су директно или индиректно повезане са оксидативним стресом“. Делимично, мед то дугује чињеници да обилује флавоноидима, који служе као моћан третман против оксидативног стреса, који изазивају слободни радикали. Они даље доводе до настанка канцера и хроничних обољења, па је мед сјајна природна превенција!

Бићете издржљивији

Постоји добар разлог зашто медведи храбро иду ка кошници иако им прети убод пчеле. Мед пружа обиље енергије, будући да обилује угљеним хидратима.

Исхраана богата угљеним хидратима повећава издржљвост и повремене перформансе високог интензитета због складиштења угљених хидрата у мишићима и јетри, односно гликогену. Мед је прави коктел природних шећера и одлична алтернатива сложеним производима за јачање издржљивости и енергију.

Можда ћете се и смршати

Иако је у питању намирница пуна угљених хидрата, мед је здрава замена за бели шећер и често је део „уради сам“ препарата за мршављење. То није случајно: експеримент вршен над пацовима 2011. показао је да су они који су уместо сахарозе свакодневно конзумирали мед изгубили око 14,7 посто телесне тежине.

Уз то, једна студија из 2017. показала је да је мед био ефикаснији од орлистата, лека који се кортисти за третирање гојазности.

Смањићете ниво лошег холестерола

ЛДЛ холестерол, познатији још као лош, доприноси развоју кардиоваскуларних проблема, односно накупљања плака у артеријама и срчаног и можданог удара, а један од природних начина да га победимо је мед.

Студија из 2009. показала је да су људи који су јели мед имали нижи индекс телесне масе, који је повезан с падом ЛДЛ холестерола, док су они који су уносили раствор шећера имали виши лош холестерол.

Ојачаћете имунитет

Поред низа корисних састојака меда које смо до сад поменули, он садржи и Лацтобациллус кункееи, пробиотску бактерију која побољшава отпорност ћелија целокупног организма на спољашње утицаје. Ту и многи витамини, минерали и ензими који благотворно делују на имуни систем!

Спаваћете квалитетније

Једна од најважнијих ствари које можемо да урадимо за своје здравље јесте да организму омогућимо квалитетан сан, који траје најмање седам сати дневно. Мањак сна, често буђење у току ноћи и други проблеми у вези са спавањем могу да доведу до гојазности, стреса и и зазову низ здравствених проблема.

Постоји много лекова који се користе за потешкоће са сном, а мед је једна од најпоузданијих метода јер садржи мелатонин, супстанцу коју тело природно лучи током ноћи и која омогућава организму да се регенерише и успостави нормалан унутрашњи сат.

Uz hranu ili na prazan stomak: kada uzimati vitamine da bi delovali

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке