Фудбалски дрес у „жижи јавности“ је само у два наврата – приликом промоције новог дизајна и приликом фудбалског меча када је ту да помогне при распознавању тимова и играча. Ипак, дрес има свој живот и након што судија три пута дуне у пиштаљку, а он изгледа овако:
У сарадњи са ФК Војводина испратили смо „пут“ фудбалског дреса између две утакмице Супер лиге Србије.
Најпре, када након меча уђу у свлачионицу фудбалери „старе даме“ скидају своју опрему коју одлажу у спортске торбе клуба. Од тог момента играчи се „опраштају“ од својих „униформи“ до наредне утакмице.
Торбе преузима један од економа, расположени Немања Јотановић, који их одлаже у клупски аутобус којим се дресови превозе у Фудбалски центар „Вујадин Бошков“, где су просторије клуба које укључују и вешерај.
Ту бригу о дресовима преузимају жене које раде у вешерају и располажу машинама за прање веша, у овом случају спортске опреме. Након што се дресови добро „изврте“, оперу и осуше у машини, слажу се и поново чекају економе клуба.
Најбитнији део је темељна контрола дресова којој приступају економи Драган Васић и његов раније поменути колега Јотановић.
Детаљи који захтевају посебну пажњу су шавови, везови и налепнице, које се детаљено прегледају у потрази за неправилностима, извученим концима, одлепљеним деловима и слично. Критична места су прошивени рубови, грб, спонзори и наравно презиме и број.
Уколико је дрес видно оштећен и неупотребљив, неће угледати „Карађорђе“ већ иде у заборав, а штампа се нови. Са друге стране, уколико је је оштећење минимално, нпр. назире се да ће налепница почети да се одлепљује, онда дрес иде на репарацију.
Како су нам рекли, дресови на крају сезоне најчешће буду бачени јер не буду у најбољем стању, а некада их фудбалери сачувају за успомену или поклоне некоме.
Када је дрес прегледан и потпуно читав, слаже се на полицу, са које се на дан утакмице премешта у торбу.
Торбе пуне опреме на дан новог меча превозе се на „Карађорђе“ и већ више од два сата пред утакмицу ређају у свлачионицу, у овом случају, домаћег тима.
Сваки играч има своје место у просторији, па самим тим, сваки дрес има своју тачну локацију.
Сат и по времена пред утакмицу стижу и фудбалери, а одмах следи и пресвлачење. Након изласка на терен и загревања, поново се враћају у свлачионицу.
Стартних једанаесторица неколико минута пред почетак меча улазе са судијама и противничком екипом кроз тунел, поносно носећи дресове свог клуба, који су поново на великој сцени.
Преузмите андроид апликацију.