Почетна > Србија
Србија

Шта очекује АП Војводину до 2030. године? (II део)

Пред покрајинским посланицима сутра ће се наћи најважнији плански документ Аутономне покрајине Војводине, најширег обухвата и највишег значаја за АПВ – План развоја АПВ за период 2023-2030. године.
Фото: Градске инфо

План развоја резултат је транспарарентног поступка, у који су били укључене све релевантне инститације.

План је био и предмет више јавних презентација и расправа, кроз које су грађани са територије АПВ имали могућност да искажу своје мишљење, сугестије или примедбе.

План предвиђа четири најважнија правца развоја АПВ до 2030. године.

Поред „Војводине као места непрекидног раста животног стандарда“ и „Енергетски одрживе, дигиталне и просторно повезане Војводине”, о којима је наш портал писао, овога пута представљамо вам преостала два кључна правца развоја АПВ: „Зелена Војводина отпорна на климатске промене“ и „Интеркултурална Војводина по мери грађана“

РАЗВОЈНИ ПРАВАЦ III:  ЗЕЛЕНА ВОЈВОДИНА ОТПОРНА НА КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ

Како се наводи у Плану, циљ у периоду до 2030. године састоји се у побољшању квалитета живота становништва на територији АПВ, обезбеђивањем жељених услова животне средине и очувањем природе, смањењем загађења и притисака на животну средину, којим се обезбеђује њихова расположивост за будуће генерације.

Фото: Војводина уживо

Кључни кораци у реализацији постављеног циља укључују јачање постојећих и развој нових мера за спровођење политике одрживог развоја, одрживо управљање отпадним водама и отпадом и даљу интеграцију политике животне средине у остале секторске политике.

Такође, предвиђање у Плану је да се успостави систем веће појединачне одговорности за животну средину, хармонизација националних прописа са законодавством ЕУ и њихова пуна примена, као и активније учешће јавности у процесима доношења одлука.

На који начин ће се реализовати овај развојни правац?

Заштита и унапређивање квалитета животне средине базираће се на:

– очувању свих елемената животне средине (воде, ваздуха, земљишта, природних и непокретних културних добара, биодиверзитета)

– рационалном коришћењу природних ресурса,

– примени санационих мера у деградираним и загађеним подручјима,

– примени принципа предострожности за активности које могу да изазову већи притисак на животну средину,

– континуираној контроли и праћењу стања животне средине (мониторинг), као и

– процени утицаја планова, програма, објеката и активности на животну средину, уз дефинисање заштитних зона, зона утицаја и заштитних растојања око објеката и активности које емитују значајна загађења (нпр. копови, термоелектране) и с ризиком по животну средину (нпр. изворишта водоснабдевања, SEVESO постројења) и здравље људи.

Најважнији циљ овог развојног правца свакако је да се у АПВ до 2030. године одржи, унапреди и створи квалитетна животна средина са очуваним природним вредностима и одрживим коришћењем ресурса, отпорна и прилагођена на измењене климатске услове.

Мере којима ће се настојати остварење овог циља су:

  • Унапређивање стања животне средине и њене отпорности и прилагодљивости на измењене климатске услове,
  • Управљање отпадом и рационално коришћење ресурса,
  • Унапређивање система финансирања животне средине у складу с приоритетним циљевима заштите животне средине и поштовањем принципа “загађивач плаћа”,
  • Унапређивањем мониторинга и информационог система и механизма контроле загађености животне средине,
  • Јачање институционалних капацитета, међусекторско повезивање и сарадња, подизање свести и унапређивање знања у погледу квалитетне животне средине и биодиверзитета.
РАЗВОЈНИ ПРАВАЦ IV:  ИНТЕРКУЛТУРАЛНА ВОЈВОДИНА ПО МЕРИ ГРАЂАНА

Део намењен овом развојном правцу један је од најобимнијих у Плану развоја, будући да обухвата бројне области: социјалну политику, образовање и науку, омладинску политику, здравство, културу.

Како се наводи у Плану, социјално-друштвени развој АП Војводине у последњој деценији карактерешу депопулација, миграциони токови и пражњење руралног и приграничног подручја, негативан природни прираштај у свим општинама и убрзан процес старења.

Фото: Градске инфо

Демографске процене из Плана показују да је у периоду 2011–2021. укупно становништво у АП Војводини смањено за 5,5%, односно за 106.963 становника, а да је стопа морталитета удвостручена.

Примарни циљ социјалне политике у наредном периоду биће фокусиран на елиминисање, односно ублажавање социјалних неједнакости, помоћ сиромашним и социјално искљученим грађанима и грађанкама.

Када је реч о здравству, параметри су позитивни, јер глобални здравствени индекс позиционира Републику Србију на 33. место у Европи у 2021.години.

У поређењу с 2019. годином, повећан је и подиндекс – Изградња здравствених капацитета. Разлог томе лежи у чињеници да је у АП Војводини  2021. изграђена Ковид болница, као нова организациона јединица Универзитетског клиничког центра Војводине, због чега је знатно повећан постељни капацитет. Такође, у току је друга фаза изградње и опремања објекта Каменица 3 с ПЕТ Центром.
Фото: Градске инфо

Како је наведено у Плану, према категорији иновационих перформанси, иако и даље заостаје за Европском унијом, АПВ је знатно напредовала у односу на 2014. годину.

Када је реч о младима, стопа запослености младог становништва у АПВ у 2021. години износила је 29%, што је за 10,4% више него у 2015. години.

Стопа незапослености младих износи 23,2% и нижа је за 16% у односу на 2015. годину.

Културни живот становништва АПВ не заостаје претерано за републичким просеком. У прилог томе говори и чињеница да је Нови Сад изабран за Европску престоницу културе 2021, што је подстакло развој културе на покрајинском нивоу, али и на локалном нивоу.
Фото: НСЕПК2022

Поред тога, АП Војводина располаже богатим културно-историјским наслеђем, о чему сведочи 810 непокретних културних добара, од чега 704 споменика културе, 41 археолошки локалитет, 38 знаменитих места и 27 просторно-културно историјских целина.

Имајући у виду све поменуто, у овој области друштвеног развоја идентификована су четири приоритетна циља која ће бити остварена реализацијом 14 мера.

Циљ: Делотворне, ефикасне, доступне и приступачне здравствене и социјалне услуге које омогућавају квалитетнији животни стандард, побољшање јавног здравља и здраве стилове живота свих становника и становница АП Војводине.

Мере за остварење:

  • Унапређивање институционалног одговора на негативне демографске трендове и популациону политику;
  • Обезбеђење доступних и приступачних услуга социјалне заштите свим грађанима и грађанкама на територији АП Војводине;
  • Допринос АП Војводине обезбеђењу приступачне и свеобухватне здравствене заштите свих грађанки и грађана на територији АП Војводине;
  • Обезбеђење услова за повећање доступности спорта и рекреације свим грађанима и грађанкама АП Војводине.
Циљ: Успостављено доступно и функционално образовање, као и целоживотно учење усклађено с потребама тржишта рада и изазовима технолошког развоја.

Мере за остварење:

  • Унапређивање доступности предуниверзитетског образовања и васпитања у АП Војводини;
  • Развој и унапређивање образовне инфраструктуре и приступ ресурсима;
  • Унапређивање запошљивости младих и њихових компетенција и стварање културе и доступности целоживотног учења.
Циљ: Висок квалитет и ефикасност високог образовања и научноистраживачке делатности прилагођени стварању потенцијала за убрзан развој и технолошки напредак АП Војводине.

Мере за остварење:

  • Континуирано подизање квалитета високог образовања применом резултата заснованих на врхунској науци и примени дигиталних технологија;
  • Обезбеђење компатибилности студијских програма с потребама привреде;
  • Развој и унапређивање научноистраживачке инфраструктуре, услова за рад и материјалног положаја истраживача у високообразовним и научноистраживачким институцијама;
  • Обезбеђивање услова за јачање интернационалне научне сарадње и сарадње науке с привредом.
Циљ: Унапређен утицај културе, наслеђа и стваралаштва на креирање друштвених вредности и кохезије.

Мере за остварење:

  • Унапређивање приступачности културе грађанима и грађанкама јачањем система и установа културе, заштите културног наслеђа и посебности културног диверзитета;
  • Унапређивање културног стваралаштва, продукције и приступачности културе грађанима и грађанкама;
  • Подршка дигитализацији културе и културног наслеђа.

 

Šta očekuje AP Vojvodinu do 2030. godine? (I deo)

 

Преузмите андроид апликацију.