Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шта нам доноси ходање након јела? Довољна је шетња од 15 минута

Стручњаци нас стално упозоравају да после јела никако не би требало да легнемо, већ да је најбоље да се упутимо у шетњу. Ова навика је од посебне користи ако је практикујемо увече, после вечере.
Фото: Unsplash/Naasom Azevedo

Већ дуго слушамо како је лагана шетња после оброка једна од најбољих ствари које можемо учинити за своје здравље, но понекад нам се то чини неизводљиво јер ујутру јуримо на посао, а у паузи за ручак често не стигнемо да одемо и прошетамо.

Култура ходања после јела нарочито је популарна код Италијана који веома добро знају колико је то здраво за њихов организам.

Једна студија је показала да је ходање после оброка корисно и за спречавање дијабетеса типа два.

У студији су учествовали старији људи који су након јела 15 минута ходали на покретној траци, што је утицало на мање осцилације шећера у крви у наредним сатима.

Такође, истраживање је открило да су те кратке шетње након вечере још корисније у снижавању нивоа шећера у крви него 45-минутна шетња у преподневним сатима или касније поподне.

Ова сазнања поготово иду у прилог онима који преко дана не стижу да издвоје време за шетњу јер га је увече много лакше пронаћи.

Ако на то додамо и да велики број људи свој највећи оброк у току дана једу управо увече, те после њега одмах заседну на кауч или легну.

Резултат тога биће велико повишење глукозе у крви које може да траје сатима, напомиње једна од научнка Loretta Di Pietro, професор науке о вежбању George Washington University’s Milken Institute School of Public Health.

Фото: Unsplash/Daniel Bernard
Шта се тачно догађа у телу када ходамо после јела?

Мишићи које користимо за ходање користе глукозу за енергију, те је тако “извлаче” из циркулације и на тај начин смањују количину глукозе која остаје у крви.

Дакле, најбоље што након вечере можете урадити јесте да устанете од стола и крећете се, каже Andrew Reynolds  са Универзитета Отаго у Новом Зеланду.

Даљим истраживањима установљено је да је ходање после јела много ефикасније од ходања пре јела, када је реч о одржавању здравог нивоа шећера у крви.

Такође, истраживања су показала и да ходање убрзава време потребно да храна из желуца доспе у танко црево, што може продужити осећај ситости након јела.

Постоје и докази који повезују овакав облик брже пробаве с мањом појавом жгаравице и другим симптомима рефлукса.

Da li znate šta je efekat naknadnog sagorevanja?

Преузмите андроид апликацију.