Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шта је заправо мицеларна вода и да ли треба да је користите?

Некада добро чувана тајна међу Французима, мицеларна вода последњих година изашла је из мрака и постала један од најтраженијих козметичких производа.
Фото: Pexels/Ron Lach

Ако пратите било коју врсту режима лепоте, велике су шансе да сте чули понешто о мицеларној води.

Углавном је постала позната због своје способности да без напора уклони шминку, прљавштину и масноћу са коже уз само неколико потеза памучним тупфером – без додатне воде или средства за чишћење – и да иза себе оставља кожу чистом и хидрираном.

Некада добро чувана тајна међу Французима, мицеларна вода последњих година изашла је из мрака и постала један од козметичких производа о којема се доста прича, поготово на друштвеним мрежама.

Одакле се појавила мицеларна вода?

Заправо, ноторно тврдој води Париза можемо да захвалимо на постојању мицеларне воде. Тврда вода садржи много растворених минерала попут калцијума и магнезијума који уклањају природна уља и могу да исуше и иритирају кожу.

Како прича каже, Францускиње су се заситиле подвргавања лица тако оштрој води када је на сцену ступио Жан-Ноел Торел, француски фармацеут-биолог који им је прискочио у помоћ 1991. године са изумом који је назвао мицеларна вода. Годинама касније, једини начин да дођете до производа је био да отпутујете у Француску и купите га у апотеци.

Као и многе ствари које нису лако доступне на међународном тржишту, мицеларна вода је постала веома хваљен и тражен козметички производ. До Велике Британије стигао је тек 2013. године, а убрзо након тога и на тржиште Америчких Држава. Није требало дуго да конкуренције креирају сопствене формулације мицеларне воде, а овај производ се данас продаје под бројним брендовима широм света.

Дакле, шта је мицеларна вода?

Мицеларна вода није тоник за лице, како би се у први мах могло помислити. Тоници су дизајнирани да очисте кожу и садрже састојке попут алкохола, салицилне киселине, хамамелиса или гликолне киселине. Мицеларна вода је, заправо, много једноставнија. Садржи пречишћену воду са ситним куглицама уља за чишћење које се називају мицеле.

Ове куглице делују као мали магнети тако што одвлаче уље, прљавштину и друге нечистоће са коже. Производ често садржи и друге хидратантне састојке попут глицерина или хијалуронске киселине, али немојте да вас завара термин “вода”! Не осећате је као воду, већ мекше, скоро клизавије.

Такође, мицеларна вода није предвиђена да се прска по лицу као вода, већ да се натопи на вату и превуче њом преко лица. Након тога вам није потребно ни испирање нити хидратантна крема.

Није за свакога

Мицеларну воду хвале манекенке и фитнес-инструктори који желе брзо да обришу лице између активности, као и људи који често путују, а немају приступ води да се освеже пре састанака.

Па иако се мицеларна вода промовише за све типове коже, козметичари упозоравају да није добра за људе са акнама, јер оставља иза себе филм (слој) на кожи ради хидратације. Тако да, ако сте већ склони акнама, митесерима, имате цистичне акне или зачепљене поре, онда би коришћење мицеларне воде потенцијално могло да изазове њихово поновно избијање.

Људи који носе тешку шминку или водоотпорну маскару такође ће морати да узму засебно средство за чишћење или уклањање шминке. Али за оне са сувом кожом и малим порама, мицеларна вода је веома прихватљива. Под условом да је не користите при сваком прању лица.

Meditacija koja traje pet minuta može da nam pomogne da se izborimo sa stresom: Izdvojite malo vremena za svoj duh

Преузмите андроид апликацију.