Ако су некада цигаре биле симбол прве бунтовности младих, са временом се дуван преточио у укусну течност, обично са никотином. Наравно ради се о електонским цигаретама или о „вејпу“, који је све популарнији међу нашим грађанима, а поготово међу тинејџерима.
Иако је продаја свих врста цигарета забрањена млађима од 18 година, контрола старосне доби купаца веома је ретка, показало је истраживање под називом „Малолетници и електронске цигарете у Србији” које је урадило удружење „Родитељ”.
Резултати истраживања су показали да највећи број тинејџера у Србији који свакодневно користе „вејп”, најчешће их купују после школе, а чак 83 одсто њих каже да их приликом куповине нико није питао колико имају година.
Анкета је такође показала да су електронске цигарете лако доступне и да могу да се набаве у локалним маркетима и киосцима, а сви млади испитаници који употребљавају „вејп” одговорили су да овај производ купују сами – најчешће у продавници, на трафици или тржном центру. Свега 17 одсто тинејџера рекло је да се ове цигарете не продају малолетницима, па онда шаљу старије другаре да им купују „вејп”.
„Без обзира да ли конзумирају неке од електронских цигарета, млади врло добро знају које врсте постоје и на који начин се оне употребљавају. Према мишљењу младих, ове уређаје чине атрактивним дизајн, доступност, лакоћа руковања, као и чињеница да могу да се користе на местима где је пушење забрањено – чак и у школи, или на часу. За највећи број тинејџера који су учествовали у овом истраживању електронска цигарета није непознаница, а тек 19 одсто њих каже да је за тај појам чуло, али да не зна шта је. Скоро две трећине тинејџера рекло је да има другаре који користе електронске цигарете”, наводе у удружењу „Родитељ”.
Један од разлога конзумације електронских цигарета, пре оних са дуваном, јесте што је једноставније коришћење, али битан разлог је и тај да је њихова конзумација дозвољена у већини затворених просторија.
Шта је заправо „вејп“ и колико је штетан?
Електронска цигарета или „вејп“ је уређај који загрева течни никотин и арому и претвара у дим, који се затим удише. Коришћење „вејпа“ је попут пушења цигарете, разлика је у томе што „вејп“ загрева ситне честице из течности уместо сагоревањa дувана.
Наравно постоји више врста, електричних цигарета. Главна подела је на оне намењене за краткорочну употребу (доступне у трафикама и маркетима) и оне са пуњењем, за дугорочну употребу, које се продају у специјализованим продавницама.
Наспрам верововању да је течност у „вејпу“обична вода, то наравно није случај, она садржи:
Никотин – супстанца која изазива зависност и која је штетна по зрдравље, налази се у цигаретама и другим дуванским производима.
Пропиленгликол и глицерин – супстанце које се користе за стварање паре.
Иако су људи мишљења да су електричне цигарете здравије од обичних, то није случај. Конзумација „вејпа“ попут пушења цигарета ствара зависност и уносе се потенцијално опасне хемикалије у ваше тело. За разлику од пушења цигарета, у чије кобне последице смо упућени, електронске цигарете не постоје довољно дуго да би се јасно прецизирале њихове дуготрајне последице.
Ипак неке од штетних дејстава „вејпа“ су утврђена – оштећење плућа и других органа, као и проблеми са дисањем.
„EVALI“ је скраћеница за повреду плућа повезана са употребом „вејпа“. Витамин Е ацетат, који се налази у неким од течности којим се пуне електричне цигарете је могући узрок.
Због оваквих повреда плућа хоспитализовано је много људи широм света, а поједини случајеви су се завршили смртним исходом.
Још један мит који није истинит у вези овог производа, јесте да конзумација „вејпа“ помаже при одвикавању од цигарета. Истраживања су доказала да то није случај, већ да само можете да развијете зависност од електричних цигарета уз већ постојећу адикцију на оне пуњене дуваном.
Након свега исписаног, јасно је да конзумација електричних цигарета није здрава, а поготово не треба да уђе у навику тинејџерима, јер може изазвати наведене последице.
На крају, морамо да апелујемо на раднике и раднице у маркетима и киосцима, као и у специјализованим продавницама ових производа, да увек провере узраст куапаца електричних цигарета и тако смање њихову незакониту употребу међу малолетним грађанима.
Преузмите андроид апликацију.