Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Како ће изгледати „нови“ Петроварадин? (ФОТО)

План генералне регулације Петроварадина са Петроварадинском тврђавом, на преко 100 страна, са бројним графичким приказима, изложен је на јавни увид у периоду од 29. априла до 28. маја ове године.
петроварадин
Фото: Градске инфо

За све заинтересоване, План је доступан на сајту ЈП „Урбанизам“ Завод за урбанизам Нови Сад.

Увид у План је могуће извршити и у просторијама овог јавног предузећа сваког радног дана у периоду од 9 до 14 часова, као и у МЗ Петроварадин, Подбара и Лиман.

Имајући у виду значај и обим Плана, ми смо овог пута издвојили за вас његове најважније сегменте.

Пре свега, корисно је знати да је Планом обухваћен простор од 890,55ha, који је намењен је за: породично становање, општестамбене зоне, вишепородично становање, општеградски центар, Петроварадинску тврђаву, спортски центар, Радну зону „Исток“, радну зону мешовитих намена, школе, паркове, гробља, површине за хидротехничке захвате и прераду отпадних вода, заштитно зеленило, саобраћајне и водене површине.

План је подељен у пет просторних целина, са означењем нaмене и садржаја простора који је обухваћен датим целинама.
Фото: PrtSc/ЈП „Урбанизам“, Завод за урбанизам, Нови Сад
Просторна целина 1 – Петроварадинска тврђава са окружењем

Просторну целину Петроварадинска тврђава са окружењем чине зоне: Тврђава са подграђем и зона непосредног просторног и функционалног залеђа (највећи део Старог Мајура и део Транџамента).

Ова просторна целина је Генералним планом намењена за Петроварадинску тврђаву, општестамбене зоне, општеградски центар, парк, гробље и површину за хидротехничке захвате (резервоар воде „Транџамент“).

Намена Петроварадинска тврђава подразумева разноврсне централне функције (образовање, култура, забава), рекреацију, али и становање које може бити заступљено до 30 % у односу на друге намене.

У оквиру ове просторне целине налазе се постојећи Варадински мост, друмско – железнички мост на месту некадашњег Жежељевог мостa и планирани пешачко – бициклистички мост на траси некадашњег Моста Фрање Јосифа.

Просторна целина 2 – насеље Петроварадин

Ову просторну целину чине део Старог Мајура, Нови Мајур и јужни део Транџамента.

Ова просторна целина је претежно намењена породичном и вишепородичном становању, општестамбеним зонама, средњој школи, а нешто мање, општеградском центру

Просторна целина 3 – радна зона „Исток“

У овој целини, око 70 % површине је намењено пословању, а 30 % комуналним површинама (пречистач отпадних вода).

Просторна целина 4 – насеље Садови

Простор Садова чини зона преовлађујућег породичног становања између пруге Београд – Нови Сад – Суботица, одбрамбеног насипа „Марија Снежна“ и Роковог потока.

Просторна целина 5 – Петроварадинска ада и део Дунава

Петроварадинска ада је простор уз обалу Дунава ограничен пругом Београд – Нови Сад – Суботица, трасом обилазнице око Петроварадина дефинисане Просторним планом Града Новог Сада. Ова целина је намењена површинама за хидротехничке захвате са постројењем за прераду воде, заштитном зеленилу и воденим површинама (река Дунав).

Петроварадинска тврђава са подграђем

Као најзначајнији културно- историјски споменик обухваћен овим планом издваја се Петроварадинска тврђава. Предвиђа се потпуно очување историјског склопа и свих оригиналних делова комплекса.

петроварадин
Фото: Градске инфо

Простор Горње тврђаве и Хорнверка се планира без колског саобраћаја и паркирања, а решење треба усмерити на еколошки прихватљив начин: ефикасан јавни превоз унутар комплекса и планирање низа паркинга и гаража за возила посетилаца и других корисника простора у ободном делу тврђаве или непосредном окружењу.

У оквиру Подграђа задржава се намена војне болнице док се не створе функционални, просторни и други услови за њено измештање.

Нови мост и тунел

Као што је наш портал већ раније писао, у обухвату овог плана је и будући пешачко – бициклистички мост, у подграђу Тврђаве.

Фото: PrtSC/ЈП „Урбанизам“, Завод за урбанизам, Нови Сад

Наиме, планира се обнова моста на траси некадашњег моста Фрање Јосифа и ревитализација тунела испод тврђаве са приступним саобраћајницама. Мост се планира на постојећим стубовима.

Мостовска конструкција и приступ до тунела, планирају се као обликовно сведене и ненаметљиве, намењене пешачко-бициклистичким кретањима уз могућност мањих проширења у функцији одморишта и панорамског разгледања.

Приступне зоне мосту са бачке стране града подразумевају пешачко-бициклистичке везе са Сунчаним кејом, односно Кејом жртава рације, и Булеваром цара Лазара.

Са сремске стране, планирају се пешачко-бициклистичке везе са Каменичким путем, односно са тврђавом у целини и насељем Петроварадин на улазу у тунел у зони Ловотурса.

У тунелу се планира вертикална комуникација са горњим платоом Горње тврђаве. Тачан положај вертикалних комуникација (лифт и степениште) треба утврдити на основу положаја постојећих подземних структура, а надземно, планирати га у зони некадашње стражаре у Горњој тврђави, која је планирана за обнову.

Осим као пешачко-бициклистичка комуникација, тунел је планиран као промотивно-изложбени простор посвећен историји Петроварадинске тврђаве.

Тунел са друге стране избија на комплекс испред „Ловотурса“, којим је планиран за туризам и угоститељство.

Нове предшколске установе

У обухвату Плана налазе се две постојеће предшколске установе, са могућношћу њиховог проширења, доградњом и/или надоградњом објеката.

Врло битна информација јесте да су планирани нови објекти предшколске установе у Петроварадину, и то: на простору Старог Мајура, Садова и Транџамента, а могуће су и у другим деловима простора обухваћеног Планом.

Планирани комплекси основних школа

На планском подручју се налазе два постојећа комплекса основних школа који припадају Основној школи „Јован Дучић“.

Међутим, планиране су три нове основне школе: две у Новом Мајуру и једна на подручју Садова.

Максимална дозвољена спратност планираних објеката основних школа износи П+2.

Планирана нова средња школа

На подручју  у обухвату Плана нема постојећих објеката средњих школа, а планиран је објекат средње школе у Палмотићевој улици, у источном залеђу Прерадовићеве улице.

Проширење Дома здравља Петроварадин

У Улици Јоже Влаховића брoj 8, налази се комплекс здравствене установе Дома здравља, у чијем је склопу и Апотекарска установа Нови Сад.

Планирано је проширење комплекса Дома здравља за око 1300 m2 на суседне парцеле, као и доградња постојећег објекта Дома здравља до спратности П+2.

Нови паркови и зелене површине

На подручју обухвата Плана, планира се уређење спортског парка у насељу Садови. Подручје намењено за спортски парк налази се у североисточном делу Садова, уз насип Марија Снежна.

Фото: PrtSc/ЈП „Урбанизам“, Завод за урбанизам, Нови Сад

Планира се и нови тематски парк на Транџаменту. Тематски парк ће обухватати површину око 13 ha земљишта, на подручју бившег позајмишта и објеката циглане ИГМ „Слога“ на Транџаменту.

Садржаји тематског парка подразумевају формирање изграђених потцелина – изложбених простора, радионица, аудиторијума итд., као и уређених слободних простора на којима је могуће повремено организовати културно-уметничке и спортско-рекреативне догађаје.

Планом се задржава комплекс спортског центра „Петроварадин“, на простору Старог Мајура. Али, предвиђа се и реконструкција и уређење фудбалског терена ФК „Петроварадин“, као и рукометног терена са припадајућим трибинама.

Такође, планира се и нова парковска површина у близини овог комплекса и пруге.

Ботаничка башта

Локалитет Ботаничке баште планиран је уз североисточни део зидина Петроварадинске тврђаве.

Концепт просторно- функционалног решења подразумева више целина међу којима су: панонска флора и друге дендролошке збирке, степски врт, врт лековитог биља и друге тематске колекције уз пратећи економат и производњу.

Више о овом пројекту писали смо у нашем тексту о избору пројактанта за ботаничку башту.

Ново постројење за прераду питке воде

У залеђу изворишта „Петроварадинска ада“ планира се изградња постројења за прераду питке воде „Петроварадинска ада“, капацитета 200 l/s у првој фази, са могућношћу даље доградње и повећања капацитета уколико се укаже потреба за тим.

Планира се повећање постојећег запреминског простора резервоара „Транџамент“ за 10.000 m³.

Прерада отпадних вода

На подручју у обухвату Плана, предвиђена је изградња комплекса пречистача отпадних вода „Роков поток“.

За комплекс је резервисана површина од око 14,50 ha, а налази се источно од комплекса радне зоне „Исток“, уз одбрамбени насип северно од Роковог потока.

Капацитет будућег пречистача је 400.000 еквивалентних сгановника (у даљем тексту: ЕС), са могућношћу проширења до 500.000 ЕС.

Саобраћај

Изградњом нове трасе Државног пута IБ-21 и обилазнице око Петроварадина, све наведене улице које сада чине део ове путне мреже постаће главне градске саобраћајнице. Овом интервенцијом, изместиће се теретни и транзитни саобраћај из најнасељенијих улица у Петроварадину.

План афирмише бициклистички саобраћај у што ширем обиму, како би се овај вид превоза више популаризовао.

На траси бившег моста Франца Јозефа планира се пешачко-бициклистички мост, који ће се тунелом испод тврђаве повезати са Прерадовићевом улицом (код укрштаја са Улицом Дунавске дивизије). Бициклистичка стаза се планира и уз Каменички пут, уз обезбеђење услова за несметано и безбедно кретање, према утврђеним параметрима.

Парцела пруге Петроварадин–Беочин пренамењена је у зелени коридор у оквиру којег ће се налазити бициклистичка стаза и пешачке површине.

Као што сте се могли уверити из овог делића информација, који смо вам представили, План за Петроварадин предвиђа многобројне новине и унапређења у условима живота становништва у овом делу града, али одређени сегменти ће бити од значаја за Град у целини.

Šta Novosađanima donosi pešačko-biciklističi most u Novom Sadu? (FOTO)

 

Преузмите андроид апликацију.