Бил Гејтс, Џек Ма и Илон Маск су међу бизнисменима који примењују „правило пет сати“.
Пословни Магазин CEO пише да је отац америчке нације Бенџамин Френклин био први који је примењивао ово правило.
Фокус овог концепта је једносатно учење током дана. Осим тога, Френклин је био посвећен промишљању и експериментисању како би остварио лични прогрес.
Франклин је 1758. године изјавио да се највише исплати улагати у знање. Након јутарњег буђења је читао и радио ауторефлексију, а касније током дана је настојао идеје претварати у дела.
Претпоставља се да га је управо овакав начин живота учинио успешним.
Оснивач консултантске компаније Empact Michael Simmons је, инспирисан Франклином, разрадио „правило пет сати“. Говорећи о значају учења, Симонс је поручио да изостанак учења најмање пет сати седмично у 21. веку једнако штетно као и пушење.
С обзиром на значај знања, није изненађујуће то што су многи бизнисмени прихватили ово правило.
Један од њих је мултимилијардер Бил Гејтс који годишње прочита више од 50 књига. Још један мултимилијардер, Ворен Бафет дневно чита шест сати, док већина пунолетних Американаца у просеку чита 20 минута дневно.
Могућност проналаска посла ће све више зависити од посвећености учењу, а на то указују и у Светском економском форуму (WЕF).
Како применити „правило пет сати“? Примена овог правила подразумева да се дневно један сат или недељно пет сати учи или стичу вештине, да се дневно један сат чита, да се сваки дан записује оно што се сматра важним те да се идеје применују како би се схватило које од њих су добре, а које нису добре.
Tek svaki deseti čovek radi posao o kojem je maštao u detinjstvu – Kada treba odustati od snova?
Преузмите андроид апликацију.