Престижну титулу “Европска престоница културе” сваке године понесе један или неколико градова у Европи. Ове, 2022. године, та титула припала је српском граду Новом Саду. Шта се овом поштованом и сада већ дугом традицијом захтева од града и шта након тога може да се очекује?
Културно признање “Европска престоница културе” са 37 година постојања
Титула “Европска престоница културе” постоји од 1985. године иницијативом грчке министарке кулутре Мелине Меркури и француског министра Џек Ланга, и додељује се само европским градовима. Идеја стварања овог програма јесте одавање културног признања граду за његову историјску и културну баштину. Кроз ово културно признање, здања једног града постају репрезентативна за читав свет током једне календарске године. Програм “Европска престоница културе” направљен управо тако да би истакао оно најлепше што један град има и што може да понуди. Први град који је понео ову титулу 1985. године била је Атина, управо захваљујући Мелини Меркури на чији захтев се ово признање додељује пуних 37 година.
Занимљивост ове престижне титуле града јесте што, до сада, Нови Сад је једини град, поред Истанбула, који је понео ову европску титулу, а да држава у којој се налази град, није већ држава – чланица Европске Уније.
Нови Сад – Европска престоница културе 2022
Титула града Новог Сада као “Европска престоница културе” требало је да се догоди 2021. године, али је услед пандемије корона вирусом померено за текућу 2022. годину. До сада су аплицирали и други српски градови како би добили ову титулу, попут Београда и Ниша, али нису били изабрани.
Први српски град који је добио ову титулу јесте Нови Сад.
Шта је то што је Нови Сад издвојило у односу на друге градове?
Богатство културног наслеђа града Новог Сада утицало је, не само на визуални утисак кроз мноштво велелепних грађевина, већ и на дух самог града.
Грађани Новог Сада – његови староседеоци труде се да тај дух културе која сраста са овим градом, обузме све оне који у њега тек долазе, туристе и све оне будуће становнике. Тако се студенти прилагођавају и умирују свој знатижељан дух кроз мноштво догађаја попут филмских приказивања, концерата, представа, изложби, док старији житељи уживају у свакодневним манифестацијама мултикултуралног карактера.
Мултикултуралност и историја града
Историја града говори да је Нови Сад увек био стециште различитих народа и култура. Ширина града огледала се управо у домаћинству и гостопримству других народа који у заједници града живе сложно. Различите народности донели су развоју културе, обичајности и пуноћи града. Управо је разлог мултикултуралности био инспирација за главни пројекат са којим је Нови Сад аплицирао за титулу “Европска престоница културе” – недавно одржан пројекат “Сеобе”.
Организација институција града
Поред мултикултуралности и историје града, њене архитектуре, оно што је допринело да Нови Сад постане “Европска престоница културе”2022 јесте организација Града Новог Сада. Свака културна установа имала је унапред регулисан план и програм који је руководством Града, градоначелника Града Новог Сада Милоша Вучевића и организационог одбора за кандидатуру Новог Сада имплементиран као пројекат – презентација за кандидатуру.
Главна реализација десила се управо 2016. године, иако је као идеја постајала пар година уназад, није постојала иницијатива ни план како би се спровела кандидатура довољно добра како би Нови Сад постао носилац титуле за одређену календарску годину.
Шта се може очекивати за Нови Сад у будућности?
Како је реализација спроведена, а Србија добила част да један од њених градова постане језгро културних дешавања на нивоу читаве Европе, Нови Сад је почео да се туристички развија невероватном брзином.
Не само да се овим предвиђеним програмом одржава преко 1500 културних дешавања који су намењени свим становницима града и државе, већ су једнако намењени и странцима.
Пројекти који се реализују од стране “Европска престоница културе” предвиђају сарадњу између различитих градова у земаљама Европе, бивших и садашњих престоница културе. Самим тим посете које бележе Нови Сад већ сада су се повећале, с тога можемо рећи да главне туристичке атракције постају главне европске туристичке атракције.
Нови Сад као један од најбрже развијајућих градова, од привредног, урбаног, туристичког, постаје омиљено место за живот не само држављана Србије, већ и странаца. Његов капацитет се шири, његова традиција и вредност постају видљиви на мапи, док је култура шарм овог града и оно што га чини идеалним местом за боравак, посету и живот.
Аутохтона култура која се пре свега заснива на традицији, оно је што већина градова великом урбанизацијом губи. Лепота Новог Сада управо је препозната овом титулом Нови Сад као “Европска престоница културе”.
Титула града културе међу главним европским градовима може да гарантује још бржи развој града, као и европске препознатљивости државе Србије.
Koju novosadsku zgradu je krasio antički bog Merkur i zašto je nestao?
Преузмите андроид апликацију.