Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Шта је мачија деменција, зашто настаје, како се испољава и може ли да се спречи?

Ваша мачка не зна где треба да обави нужду, бесциљно тумара по дому, буљи у зидове, има другачији ритам спавања, не зна где је посуда са храном, мање се дружи… једноставно, она стари и постаје заборавна.
Фото: Pexels/Thomas K
Могу ли мачке да постану дементне?

Мачке доживљавају пад когнитивних способности услед старења мозга, па су приметне промене њене перцепције, свести, учења и памћења. Деменција утиче на способност „хватања“ информација из окружења и одлучивања како да се делује.

Шта је мачија деменција?

Мачија деменција (синдром когнитивне дисфункције или ЦДС) је преовлађујућа код старијих мачака, директно је повезана са старењем мозга и доводи до промена у свести, дефицита у учењу и памћењу и смањеног реаговања на стимулусе.

Алцхајмерова болест и деменција код људи су болести са симптомима који се могу упоредити са мачијим ЦДС-ом.

Симптоми мачије деменције

Мачке са деменцијом обично показују постепене промене у понашању које испрва нису тако драстичне, али се погоршавају с временом.

Мачка је дезоријентисана или конфузна, анксиозна, показује немир или промене у спавању, мења карактер (раздражљивија је или нежнија него раније), мења јој се апетит (једе више или мање и то ради у друго време од уобичајеног), повлачи се у самоћу, избегава дружење са људима и мачкама, погоршава јој се научено понашање – не користи посуду са посипом, заборавља где јо је чинија за храну… Осим тога, ниво њене активности се мења, много мјауче и запоставља личну хигијену.

ЦДС карактеришу промене у понашању, али оне могу да буду и последице неких болести, попут смањења функција бубрега и убрзаног рада штитне жлезде. Многе промене у понашању мачке су симптоми здравствених проблема. Ако приметите било какве промене, одведите мачку код ветеринара. ЦДС код мачке се дијагностикује када се искључе друге болести.

Шта узрокује мачију деменцију?

Синдром мачије когнитивне дисфункције је узрокован неуропатолошким променама у мозгу које настају као последица старења. Иако процес није у потпуности разјашњен, верује се да су укључени генетски, нутритивни и елементи животне средине.

Како ветеринари дијагностикују мачију деменцију

На основу типичних показатеља мачије деменције, ветеринар лако може да успостави ову дијагнозу.

Дезоријентација, промене у интеракцијама, измене у циклусу спавања, прљање дома, анксиозност… само су део манифестација које указују на мачији ЦДС.

Мачка делује изгубљено или је збуњена у познатом окружењу, па се скрива по ћошковима или иза намештаја, буљи у зидове или у небо кад седне поред прозора, има потешкое да пронађе храну, чинију за воду, посуду са посипом… Промене у дружењу са другим мачкама и људима огледају се у незаинтересованости за игру или пак прејакој везаности, или чак раздражљивости.

Мачка која је некада спавала током ноћи, а сада се буди у 4 ујутру, мјауче до бесвести, лута по дому и мање је активна, сасвим сигурно има проблеме који указују са дементност. И прљање дома, односно заборавност мачке да треба да обавља нужду у посуди са посипом, један је од типичних проблема које ствара мачија деменција.

Како (и да ли) се лечи мачија деменција

Лечење деменције код мачке је тешко, јер се мачка не може вратити на старо.

Циљ лечења је побољшање добробити мачке интервенцијом усмереном на ублажавање анксиозности, успоравање процеса болести и подржавање когнитивних функција. Терапије у облику промене исхране, суплемената, лекова и обогаћивања животне свакодневице могу да помогну власнику да управља мачијом деменцијом.

Набавите мачки нове интерактивне играчке, посветите јој пажњу тако што ћете осмислити нове игре и покушајте да је научите нечем новом како бисте појачали њену менталну стимулацију.

Како старимо, мењамо окружење да бисмо га прилагодили сопственим потребама. Учините то и за своју мачку.

Све што је мачки неопходно за свакодневно функционисање треба да јој буде лако доступно. Ако је мачка баш стара, не би требало да хода горе-доле степеништем како би попила воду, јела или обавила нижду.

Старије мачке обично имају потешкоће са кретањем, укључујући скакање, због бола који се са старењем појављује. Постављање рампе или низа степеница ће помоћи да мачка лакше дође до површина на које је навикла, као што су прозорске даске, столови, кревети и радне плоче.

Набавите мачки уздигнуту хранилицу и појилицу. Поставите додатно осветљење у тамније делове стана, како би мачка лакше видела своје ствари. Обезбедите јој неколико места за одмарање. Набавите довољно простране посуде за мачији тоалет које имају низак улаз.

Не мењајте превише рутину на коју је мачка навикла. Ако путујете, то можда није велика промена за вас, али јесте за мачку, па ангажујте некога у кога она има поверење.

Како мачке старе, теже им је да се носе са променама, чак и позитивним. Зато ако планирате пресељење са мачком или уносите било какве промене у распоред и окружење, уводите их постепено, како би мачка могла да се навикне на њих.

Мачија деменција не може да се спречи. Ипак, можете предузети кораке да мацу одржите ментално стимулисаном током целог живота и редовно је водите на контроле. Ветеринар може да примети суптилне промене на мачки пре него што их ви уочите.

Zašto mačka ne reaguje kada je zovete imenom?

Преузмите андроид апликацију.