Почетна > Бизнис
Бизнис

Шта је криптографија?

„Крипто“ у речи „криптовалута“ на грчком значи „тајна“ што вам даје назнаку о чему се ради у пољу криптографије. Криптографија је студија и пракса слања сигурних, шифрованих порука или података између две или више страна. Пошиљалац „шифрује“ поруку, што прикрива њен садржај трећој страни, а прималац „дешифрује“ поруку, чинећи је поново читљивом.
Фото: Pixabay/TheDigitalArtist

Криптовалуте користе криптографију како би омогућиле да трансакције буду анонимне и безбедне, што значи да не морате да знате ништа о особи да бисте безбедно обављали трансакције са њом и не требају вам банка или било које друге стране као посредници. А криптографија није важна само за дигитални новац наш рачунар и мреже на које је повезан непрестано шифрују и дешифрују податке, од сваке Гугл претраге коју извршите до сваке е-поште коју пошаљете.

Зашто је криптографија важна?

Криптовалуте су у потпуности засноване на криптографским идејама. Биткоин је измислила псеудонимна особа (или група људи) по имену Сатоши Накамото, који је предложио идеју у облику беле књиге постављене на огласну таблу за криптографију 2008. године.

Најтежа ствар коју је Накамото решио било је нешто што се зове проблем двоструке потрошње. Пошто је Биткоин само шифра, шта спречава особу да направи и потроши више копија свог новца? Накамотово решење било је засновано на добро познатом аранжману шифровања познатом као шифровање јавног и приватног кључа.

Биткоин (као и Етхереум и многе друге криптовалуте) користи технологију која се зове шифровање јавног-приватног кључа. То им омогућава безбедне трансакције између странаца без „поузданог посредника“ као што је банка или PayPal у средини.

Како функционише шифровање јавног и приватног кључа?

Биткоин мрежа свим корисницима издаје приватни кључ (у суштини заиста јаку лозинку) из којег криптографски генерише повезани јавни кључ. Можете слободно да дате људима свој јавни кључ у ствари, то је једина информација која је потребна да вам пошаље Биткоин. Али да бисте приступили тим средствима, потребан је приватни кључ.

Део онога што Биткоин чини револуционарним је његово решење за проблем двоструке потрошње: пеер-то-пеер мрежа која користи криптографске методе за проверу аутентичности трансакција.

Ваш јавни кључ се генерише из вашег приватног кључа методом званом „хеширање“ која узима низ података и обрађује их кроз алгоритам. Практично је немогуће преокренути овај процес, тако да нико не може да погоди ваш приватни кључ из вашег јавног кључа.

Пошто су ваши јавни и приватни кључеви повезани, мрежа зна да ваш биткоин припада вама и остаће ваш све док имате свој приватни кључ.

Још један утицај непостојања посредника је да су Биткоин трансакције неповратне (на крају крајева, не постоји компанија која издаје кредитне картице коју можете позвати ако направите грешку). Али ово је карактеристика, а не грешка: трајне трансакције су кључни део решења проблема двоструке потрошње.

Друга половина решења је Биткоин блокчејн, који је огромна, децентрализована књига, замислите банкарске билансне књиге, која документује сваку трансакцију и која је стално верификована и ажурирана од стране свих рачунара у мрежи.

NBS: Devizne rezerve 14,11 milijardi evra na kraju aprila

 

Преузмите андроид апликацију.