Почетна > Нови Сад

Зелени град Нови Сад Новосадске приче

Шта је донела титула „Европски град шума“ другим градовима, a што би могао да очекује и Нови Сад?

Нови Сад је 21. марта на Светски дан шума добио нову европску титулу за ову годину, а у питању је титула „Европски град шума“.
Фото: Градске инфо
Ова титула додељује се од 2014. године, а звање траје годину дана.
Шта је титула „Европски град шума“ и због чега се додељује?

Титулу „Европски град шума“ донео је Европски институт за шуме 2014. године. Њихова одлука да се сваке године додели другом европском граду ова титула настала је са разлогом који је један од горућих данас – како побљшати квалитет живота и свест о заштити животне средине.

Европски институт за шуме на својој званичној страници наводи следеће:

Шуме су најважнија и најразноврснија еколошка инфраструктура у Европи. Шуме пружају кључне услуге екосистема, подржавајући одрживост критичних ресурса као што су вода и земљиште, и играју кључну улогу у прилагођавању и ублажавању климатских промена. У урбанизованим европским друштвима, улога шума у обезбеђивању роба, благостања, здравља и других социјалних бенефиција се лако заборавља. Европски институт за шуме жели да повећа свест јавности и доносилаца одлука о европским шумама – и да промовише њихову свестраност, значај и друштвени утицај.

У години када се додели титула, град који је носилац титуле, а ове године је то Нови Сад, он је домаћин конференције Европског института за шуме. Ове године ће се конференција Европског института за шуме одражати у Новом Саду у септембру месецу. Тада је најављена и свечена цереномија уручења титутле.

Фото: Градске инфо

Оно што се подразумева овом титулом јесте заједнички рад престонице шума са активностима Европског института шума, али и других градова који те активности већ спроводе.

Бивше престонице шума и Нови Сад

Све бивше престонице које су имале титулу „Европски град шума“, у старту су имале одређен проценат заштићене шумске површине. С тога и добијање ове титуле захтев да се град који конкурише може повалити да је део његове територије покривено шумом.

Беч који је био „град шума“ 2016. године, ову титулу је добио захваљујући томе што Бечка шума, која се простире на 1350 километара квадратних, пружа станиште за 2000 биљних врста и 150 врста птица, као и других заштићених животиња. Како се даље наводи на званичном туристичком сајту града Беча, Бечка шума је део законски заштићеног зеленог појаса, односно Унеско је 2005. године ову шуму прогласио за резерватом биосфере – ознаком за подручја са посебним културним и природним пејзажима.

Затим, острво Сардинија које такође има зелене и шумовите потенцијале, носило је титулу 2018. године као „острво шума“. Сардинија је острво које има национални парк и неколико резервата природе, те је веома позната по својој природи, понела је титулу те године из разлога, како се наводи на страници Европског института за шуме, јер се охрабрује Сардинија да у будућности преузме вођство у медитеранском региону у постављању шума и шумарства у срце одрживог управљања шумама.

Нови Сад, град који је ове године „Европски град шума“ налази се недалеко од острвске планине Фрушка гора која чини један од пет националних паркова у Србији, и чији највећи део површине чине шуме, чак 23.315,53 хектара. Фрушкогорске шуме, станиште су многим ретким и заштићеним биљним и животињским врстама, а од укупног броја сисара, 38 врста су заштићене као природне реткости.

Фрушка гора се сматра и једном од површина највише поривеном дрвећем липе у Европи.

Фото: Градске инфо
Фрушка гора је 1960. године проглашена за први национални парк у Србији.

Оно што се са оваквом титулом може очекивати јесте још већи степен унапређења биодиверзитета, строжији приступ контроли активности које су везане за фрушкогорске шуме, али и њихово побљшање које би могло да добије на још већем значају, бар када се ради о европском тлу.

Нови Сад је са овом титулом прихватио бригу, али и додатно ангажовање како би се подједнако са другим, бившим и будућим европским „градовима шума“, подигли свест о значају дрвећа и његовој ефикасности на читав живи свет. С тим се већ у овој, али и наредним годинама моће очекивати свеснији и активнији однос Града Новог Сада према шумским благодатима.

Градови који су поред Беча били „Европски град шума“ су: Барселона (2022), Праг (2021), Бон (2020), Абердин (2019), Осло (2917), Сант Петерсбург (2015) и Билбао (2014). Такође, у тексту је споменуто да је 2018. године Сардинија као острво добила титулу „Европско острво шума“.

Zašto se Novi Sad smatra kolevkom vazduhoplovstva u regionu i koje ulice svedoče ovoj istoriji?

Преузмите андроид апликацију.