После шеснаест година на месту канцелара, Ангела Меркел ускоро иде у политичку пензију, а како пише Дојче веле сваког месеца ће добијати око 15.000 евра и имаће гомилу слободног времена, осим ако не започне нову каријеру.
За мање од месец дана у Немачкој се одржавају парламентарни избори, али за Меркел политичка каријера неће бити готова у вечерњим сатима те недеље, након што буду објављени први резултати, јер она остаје у Канцеларском уреду и наставља да води послове до формирања новог кабинета.
У просеку, протеклих неколико деценија, савезни канцелар је са новим кабинетом заклетву полагао пет-шест седмица након избора, међутим прошли пут, после избора 2017. године, Немачка је пет и по месеци чекала на нову владу.
Због тога је, наводи се могуће да Ангела Меркел претекне и свог политичког ментора Хелмута Кола, који је још најдуговечнији послератни канцелар и који је на дужности провео 5.870 дана.
Тај рекорд би Меркел оборила ако би остала на функцији до 17. децембра ове године.
У јулу, током посете Вашингтону, Меркел су питали како замишља пензионерске дане, на шта је она одговорила да ће се најпре одморити и да неће прихватати никакве позиве.
Прво ће морати да спозна да ће њене обавезе сада обављати неко други, рекла је Меркел и додала „Мислим да ће ми се то јако свидети“.
С пуно слободног времена, Меркел по сопственим наводима жели да размисли шта је „стварно занима“, а како каже, за размишљање о том питању у протеклих 16 година није имала пуно времена.
„А након тога ћу можда покушати да мало читам, и онда ће ми капци пасти од умора, онда ћу мало одспавати“, рекла је тада Меркел.
Меркел је прославила 67. рођендан у јулу, што је ионако време за пензију. За разлику од бројних пензионера у Немачкој, Меркел неће имати финансијских брига.
Као канцеларка месечно зарађује 25.000 евра, а добија и више од 10.000 на име мандата посланице.
Када престане да ради, најпре ће три месеца примати пуну плату, а онда највише 21 месец половину те своте.
Што се тиче висине пензије, надлежне службе ће у обзир узети разне активности – као канцеларке, раније министарке, посланице, а тај дуги стаж у политици би требало да јој обезбеди одличну пензију од петнаестак хиљада евра месечно.
Осим тога, она до краја живота има право на службено возило са возачем и лично обезбеђење.
У просторијама Бундестага ће добити и једну канцеларију, порески обвезници ће финансирати и шефа те канцеларије, двоје запослених и једно асистентско место. То је традиција у Немачкој, оно на шта законски имају право бивши шефови владе.
Бивши чланови владе су законски обавезани на дискрецију, али су радо виђени у корпорацијама, као саветници, а и због сјајних политичких контаката.
Неки претходници Ангеле Меркел су прешли у слободну економију, пише Дојче веле даље и наводи да је Хелмут Шмит 1982. постао издавач недељника Цајт и да је био и врло популаран говорник.
Како се још боље зарађује демонстрирали су и бивши канцелари Хелмут Кол и Герхард Шредер – Кол је утемељио фирму која се бавила лобирањем и стратешким саветовањем и одлично је зарађивао, а Шредер се, само неколико месеци након што је 2005. изгубио од Меркел, нашао на платној листи руског пројекта Северни ток, као кћерке-фирме Газпрома.
У међувремену је законски регулисано да бивши чланови владе пре „трансфера“ у привредне воде морају најпреда питају Канцлерамт у Берлину хоће ли новом активношћу „угрозити јавни интерес“ – око тог питања Владу саветује етичка комисија, која може да предложи и „прелазни рок“ у трајању до 18 месеци.
Дојче веле наводи да Меркел за сада није рекла ништа о томе да ли планира да преузме неки нови посао или неку почасну, волонтерску дужност и додаје да ће она вероватно још неко време остати у Берлину.
Њен супруг, професор квантне механике Јоахим Зауер још не размишља о пензији.
На берлинском Универзитету „Хумболт“ он има статус професора емеритуса, али је продужио уговор на позицији старијег истраживача до 2022. године.
Преузмите андроид апликацију.