Директор Института за савремену историју Предраг Марковић рекао је данас да Србија води једну принципијалну политику и да српској политици, у смислу солидарности према другима, нема шта да се замери.
Он је за Танјуг рекао да је редовна седница Генералне скупштине УН у Њујорку прилика да Србија изнесе свој став, и истакао да сада по први пут Србија има подршку Брисела и признање да онај ко прави невоље и кризу на Косову је премијер привремних приштинских институција, Аљбин Курти, и читава приштинска власт.
Коментаришући за изјаву генералног секретара УН Антонија Гутереша да свет данас није у стању да одговори на све веће глобалне изазове, Марковић је истакао да је највећи проблем „себичност и егоизам великих“, који просто не желе да помогну сиромашном југу.
Додаје да великим силама не би био био проблем да „нахране и напоје“ све гладне и жедне на свету, али да они своја средства више воле да троше на оружје и симболе престижа, него на помоћ другима.
„На пример, један бродић кошта као буџет неке мање државе, али Америка ће наставити да улаже у то високо технолошко оружје, а заправо та права опасност, нестанак воде и хране на југу, поготово у Африци, који би се могао решити са много мањим средствима, за то велике силе нису заинтересоване“, рекао је Марковић и истакао да је кратковидост великих сила и усмереност само на своје итнересе, „велико проклетство“ данашњег света.
На питање о дешавањима у региону Нагорно-Карабах Марковић каже да се ту већ десио „бљесак“, а да се спрема „олуја“.
„Тај братски јерменски народ у тој малој крајини Нагорно-Карабах, ком је већ отцепљен део, чекају страшна искушења и ми само треба да се молимо за нашу јерменску браћу“, изјавио је Марковић.
Vujović: Nova oprema će unaprediti sistem upravljanja otpadom u Malom Crniću
Преузмите андроид апликацију.