У Београду је данас 15 кинеских државних предузећа потписало Споразуме о трговини са српским компанијама у вредности од око пола милијарде долара.
Споразуми су потписани у оквиру пословних сусрета српских и кинеских компанија.
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић рекао је да је ово велики и важан догађај у развоју односа две земље као и да је последица челичног пријатељства које је оличено у личном односу и путу који су трасирали председник Србије Александар Вучић и председник Кине Си Ђинпинг.
„Очекујемо да ће до краја године бити потписан и Споразум о слободној трговини између наших земаља и данашњи догађај је пример како ће изгледати наша економска сарадња када он буде потписан. Спољнотрговинска размена између Кине и Србије у прошлој години износила је 6,14 милијарди долара, од чега је наш извоз 1,1 милијарде. Данас потписујемо уговоре у вредности од пола милијарде долара“, рекао је Весић.
Министар је навео све важне инфраструктурне пројекте које кинеске компаније спроводе у Србији и изразио наду да ће осим инфраструктуре и трговинска сарадња бити једнако успешна.
„Када будемо потписали Споразум о слободној трговини оваквих догађаја ће бити много више јер неће бити препрека за развој трговине и то ће бити прилика за српске компаније да заузму свој део на тржишту Кине“, рекао је министар.
Генерални директор Сектора за спољну трговину Министарства трговине НР Кине Ли Синћијан истакао је да Кина и Србија имају дубоко и чврсто традиционално пријатељство и уз помоћ лидера обе земље долази до одличних резултата.
„Последњих година економска комплементарност Кине и Србије континуирано јача сто је покретало брз раст билатералне тргвоине. Кина је други највећи трговински партнер Србије и највећи извор увоза, а Србија је важан економски и трговински партнер Кине у централној и источној Европи“, рекао је Ли Синћијан.
Он је нагласио да кинеско тржиште има велике капацитете на више нивоа, снажну издржљивост и огроман потенцијал и позвао српске компаније да посете Кину и учествују у међународним сајмовима како би се повећала промоција српских производа у Кини.
„Желимо да помогнемо да српске компаније отворе тржижте у Кини и наравно очекујемо и желимо компаније из Србије и из света – да дођете код нас, да делите наше тржиште како би створили видљиве резултате. Гледајући у будућност економска и трговинска сарадња Србије и Кине има велики потенцијал и широку перспективу, кинеско тржиште је увек отворено за српски народ“, рекао је Ли Синћијан.
Министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде Јелена Танасковић истакла је да је робна размена пољопривредних и прехрамбених производа између Кине и Србије чак 55,5 милиона долара.
„Наша робна размена пољопривредних и прехрамбених производа у односу на 2015. годину када је била 14,2 милиона долара, порасла је до 55,5 милиона долара. То свакако представља резултат претходне сарадње, рада и труда и потписивања свих претходних споразума. Ми ту не желимо да станемо већ мислимо да је то сам почетак сарадње за наше две пријатељске земље“, рекла је Танасковић.
Споразум о слободној трговини, додала је Танасковић, доћи ће као круна те сарадње.
„Осврнућу се и на моје гостовање у Кини и задовољство због потписивања споразума за извоз наше хране за љубимце и меда, и надам се да ћемо врло брзо потписати већ усаглашен споразум за извоз јабуке. Желим да нагласим да је ово тек почетак сарадње, да имамо пуно простора и да ћемо се трудити да у наредном периоду освојимо што већи део кинеског тржишта“, рекла је министарка.
Амбасадорка НР Кине у Србији Чен Бо истакла је да је Кина две године за редом важан економски партнер Србије,
„У марту ове године Кина и Србија су званично почеле и преговоре о Споразуму о слободној трговини и уверена сам да ће економска сарадња бити још већа. Ово је добар тренутак да кинеска делегација посети Србију са циљем промоције трговине. Делегацију чини више од 10 великих и моћних предузећа и они ће данас са српским предузећима потписати уговоре о набавци и упознаће се са развојем српске привреде на терену што ће допринети ближој и бољој сарадњи обе стране“, рекла је Чен Бо.
Саветник председника Привредне коморе Србије Игор Кроња рекао је да Србија са Кином има развијене пријатељwске односе који се из године у годину унапређују.
„Од изјаве о стратешком партнерству до данас наши блиски односи су унапређени. Кинеске компаније имају значајне инвестиције у Србији. Интензивирању наше сарадње допринела је Иницијатива Појас и пут, и кроз њу видимо своју развојну шансу.
Поштовани привредници из Кине и Србије – данас ћете имати прилику за низ билатералних састанака и надамо се да ћемо се након ових састанака отворити низ могућмости за развој даље сарадње и нових пројеката“, рекао је Кроња.
Делегација за промоцију трговине из Кине се састоји од тридесетак представника и 15 кинеских државних предузећа из пољопривредно-прехрамбеног сектора, области хемијске индустрије, минералних ресурса, прераде дрвета, услуга и друго.
Посета и пословни сусрети реализују се у сарадњи са Амбасадом Кине у Београду и представљају прилику за српске компаније да успоставе директне контакте са потенцијалним увозницима у Кини.
Кинеска делегација која је у посету стигла 14. јуна боравиће у Србији до сутра и представља прву делегацију за промоцију трговине из Министарства трговине Кине у посети нашој земљи после пандемије.
TTF: Cena prirodnog gasa skočila preko 45 evra za megavat-sat
Преузмите андроид апликацију.