Почетна > Србија
Србија

Сретеновић: Лично пријатељство Макрона и Вучића велика победа српске дипломатије

Историчар Станислав Сретеновић изјавио је данас, поводом посете француског председника Емануела Макрона, да је српска дипломатија успела да традиционално добре и историјске односе две земље преточи у лично пријатељство Александра Вучића и Емануела Макрона, као и да у данашњим дипломатским односима то много значи.
Vudstok, 18. jula 2024.- Predsednik Srbije Aleksandar Vuèiæ sastao se danas sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom u palati Blenim u Vudstoku, nadomak Londona.Vuèiæ i Makron su prethodno uèestvovali na otvaranju èetvrtog Samita Evropske politièke zajednice, koji je okupio 47 lidera. FOTO TANJUG/ PREDSEDNIŠTVO SRBIJE/ nr

„То је велика победа српске дипломатије“, рекао је он за Тањуг и додао да из тог личног пријатељства произилази даљи континуитет у овим међудржавним односима.

Оценио је да је посета Макрона Србији друга по реду после оне историјске 15. јула 2019. године, када се обратио најширем аудиторијуму на, како је рекао изванредном српском језику, што је обележило ту посету у највећој мери.

Сретеновић је на навео да ова посета има три сегмента – први сегмент је симболички, културолошки, други економски и трећи политички сегмент.

„У овом симболичком делу веома је важно да прокоментаришемо Макронову посету Новом Саду, који има много да понуди француском председнику везано за српску и европску културу“, навео је он.

Француски председник ће посетити галерију Матице Српске, која је у последње време имала сјајне изложбе везане за српску, европску и француску уметност.

 

„Такође, дискусији организованој од стране једне значајне француске фирме о вештачкој интелигенцији, сусрешће се са образованим људима и подвући тај контакт са младим људима које Француска жели да развија овде у Србији“, казао је он.

Према његовим речима, овај симболички ниво се наставља и у Београду, када ће два председника поставити плочу на београдском Аеродрому , који је, како је рекао, имао успоне и падове са француском фирмом Ванси.

„Постављањем те плоче значиће успешно привођење крају изградње Аеродрома у Београду француским капиталом“, истакао је историчар.

Објашњавајући други, економски сегмент, навео је да ће се разговарати о француским борбеним авионима Рафал.

„Председник Србије Александар Вучић је најавио да је одвојено око три милијарде евра за куповину француских борбених авиона Рафал значи да са њима долазе и инжењери, материјал, као и обуке за српске раднике и српску војску“, рекао је он.

Према његовим речима, смисао оваквог присуства Француске у Србији је управо трансфер француског знања, умећа и допринос српској привреди да она преузме та знања, као и да се настави даље да се развија.

Он је оценио да је Француска веома значајна у енергетици, да је једна од водећих енергетских сила и у хидроенергетици и у нуклеарној енергетици.

„Показало се да је са овим последњим кризама енергетским у Европи, француска веома добро стратешки поступила зато што није затворила своје нуклеарне електране као што је то учинила Немачка из идеолошких разлога и под притиском идеолошких политичких партија еколошких која су иначе и у влади“, рекао је он и додао да Француска има реке као и Србија, као и да он ту види једну могућност за развој енергетског система“, поручио је Сретеновић.

Подвукао је значај континуитета државне политике.

„Без обзира на присуство ове или оне партије у власти, било у Француској или у Србији, битно је да се подвуче континуитет политике од 2011. и од времена потписивања уговора о стратешком партнерству“, рекао је он.

Дакле, како је навео, ради се о константном успону.

„У тој државној политици нема прекида и нема наглих промена. То је један процес који у случају Француске и Србије води ка приближавању“, казао је он.

Када говоримо о економији, треба развијати сектор малих и средњих предузећа, мање капитале који доносе брзу зараду и који су производ слободног тржишта то је следећи корак према његовим речима у француско-српским економским односима.

Трећи сегмент, како је рекао, већ смо споменули, а то је Аеродром и навео да су Француска улагања мање од 1.000.000.000 дошла на 1.300.000.000 евра и оценио да је то добар успех у релативно кратком времену.

„Француска запошљава 13.000 радника тренутно, а раније је имала неколико хиљада. Дакле, то су све успеси“, закључио је Сретеновић.

Kako Novosađani biraju destinaciju za letovanje?

Преузмите андроид апликацију.