Има ли ишта горе од сређивања гардеробе и организације простора у орману? Уз ових неколико савета биће вам лакше да обавите тај посао.
Хаотичан орман, нарочито онај с мало простора за спремање, може пореметити дневну рутину, због чега се можемо осећати фрустрирано и преоптерећено, или чак каснити с плановима. Зато је важно да редовно прегледате одећу како бисте видели шта би требало оставити, а шта избацити, што је важно за одржавање реда у орману.
Како брзо средити своју одећу с мање стреса?
Посветимо мало времена организовању ваше одеће користећи методе које смо научили од професионалног организатора. Како бисте лакше управљали стварима, сређујте део по део свог ормана (али ако мислите да се можете носити с целом гардеробом одједном, изволите!). Поставите тајмер на 30 минута или сат – без обзира на време које вам највише одговара. Након што време истекне, узмите паузу и одлучите да ли вам је потребна или желите ићи на још једну туру од 30 минута или сата или желите да станете и вратите се на ово неки други пут.
У наставку доносимо неке принципе и правила за уклањање нереда који ће вам помоћи да средите свој дом.
Уклањање нереда једнако је психички захтевно колико и физички заморно. Морате донети много одлука о томе шта остаје или одлази, што може бити емоционално оптерећујуће. Зато је важно имати добру мантру. Може то бити реч, израз, правило, изјава или филозофија која ће вам се свидети и држати вас на правом путу. Ево неколико идеја (али слободно створите сопствену или их имајте више).
„Мање је више“, рекао је Мајс ван дер Рое (што је у складу с минималистичким стилом живота).
Уверење Емили Леј је да вам је потребно само „најбоље, омиљено и неопходно“.
„Немојте у својој кући имати ништа за шта не знате да је корисно или да верујете да је лепо”, рекао је Вилијам Морис.
Правило „Један унутра, један напоље“ – за сваки предмет који унесете, један мора ићи напоље како бисте одржали равнотежу, или онај тежи начин – један унутра, три напоље.
Ако је то једноставно учинити, учините то сада, како бисте спречили накупљање нереда.
„Неред нису само ствари у вашем орману; то је све што се испречи између вас и живота који желите да живите“, рекао је Питер Волш.
„Место за све и све на свом месту“, рекао је Бенџамин Френклин.
Поставите основна правила
Ових пет основних правила добро ће вам доћи када запнете на одређеној ствари. Приликом уклањања нереда требало би себи да поставите следећа питања:
Да ли сам користио ову ствар у протеклој години? – Ако није ношено, коришћено од прошле јесени, можда је време да га се решите.
Хоћу ли ствар користити у следећој години? – Будите искрени и размислите хоћете ли је користити уместо хоћете ли је можда користити. Ако немате стварну потребу или план, онда је одговор да нећете.
Да ли бих ово данас поново купио? Имајте на уму своје тренутни укус, навике и приоритете. Остали фактори које треба узети у обзир: одговара ми или поседујем бољу верзију?
Ако је покварен, да ли га вреди поправити? Мораћете да одвагнете цену и корист одвајања времена за поправку. Такође можете поставити рок када ћете поправити те ствари. Ако до тада не буде учињено, решите га се.
Да ли бих задржао ово ако се преселим? Да ли бисте одвојили време да га спакујете, преместите и распакујете? Када смо присиљени да размишљамо о томе шта остаје и одлази у великом потезу, мало смо одлучнији.
Ако на већину питања одговарате „не“, то је знак да би требало да се решите предмета, било да га поклоните, продајете или бацате.
Ево како ћете то учинити
Започните тако што ћете извадити одећу из ормана и положити је на кревет или чаршав на поду. Разврстајте предмете по категоријама. То могу бити различите врсте мајица без рукава, мајица дугих рукава, или фармерке, мајице, хаљине и друго, у зависности од тога с колико ствари располажете.
Брзо доносите одлуке о својим ставкама постављајући себи питања и придржавајући се основних правила која смо навели. Остале ствари које треба узети у обзир: Свиђа ли вам се овај предмет? Или, ако имате дупликате или сличне артикле, одаберите онај који вам се највише свиђа.
Сложите предмете на нове гомиле: оно што ћете задржати, што треба донирати или продати и што треба поправити пре него што се врати у ваш орман. Ако наиђете на нешто што за вас има сентименталну вредност, а не можете донети брзу одлуку о томе, оставите то са стране.
Предмете које чувате спакујте назад у орман на организован начин.
Професионални савет: Ако приметите да вам недостаје организација у орману, размислите о имплементацији нових система и производа који ће чинити чуда у вашем простору.
Znakovi koji govore da nam neko nije pravi prijatelj: Evo na koje signale treba da obratite pažnju
Преузмите андроид апликацију.