Са глобалним загревањем прети нам још једно “најтоплије лето у историји човеченства”, те температуре које ће многима бити неподношљиве. Уколико сте једна од оних особа која не подноси велике врућине, биће боље да ове године заобиђете оне класичне морске дестинације, ако ништа друго а оно у сред сезоне. Иако нам је море прва асоцијација на летњи одмор, то не мора бити тако. Данас вам нудимо алтернативу, нетипичну океанску летње дестинацију са пријатнијом температуром и интересантним садржајима за одмор и уживање.
Португалска “Сребрна обала” протеже се дуж 200 километара сјајног песка који урања у Атлантик, нудећи мешавину запањујуће лепих плажа, пространих зелених поља, типичних португалских села и неколико светски познатих историјских локалитета. Ова приобална регија — такође позната као „права Португалија“ — налази се између Лисабона и Порта (али не обухвата ни један од та два града) и нуди бројне познате плаже и туристичке атракције, али и мање познате локације и чаробна мала села која као да су стала у времену и не појављују у туристичким водичима.
Велики број овдашњих плажа, као што су оне код Назареа или полуострва Пениш, остављају без даха, а идеалне су за активности за које су потребни вода или ветар, примерице сурфовање, једрење на дасци, кајтсурфинг и слично. Лети температуре нису екстремно високе, што је идеално за оне који желе да избегну врелине. Обала има благу и пријатну климу током лета, са просечним температурама између 20°C и 28°C. Изазов је што температура океана ретко прелази 20°C тако да је купање резервисано само за најхрабрије, мада је и то ствар навике.
Овај део Португала познат је и по таласима идеалним за сурф. Постоје разне опције, од плажа у увалама или оних заштићеним моловима на којима уче почетници, до плажа надомак градића Назаре са џиновским таласима где неустрашиви сурфери обарају светске рекорде на таласима који некада прелазе 30 метара. Овде се ордржава и светски шампионат у сурфингу, а дуж целе обале постоје и бројне школе и кампови за учење сурфа.
Сребрна обала је богата историјским знаменитостима попут самостана у Alcobasi и Batalhi, и древног града Koimbra, седишта једног од најстаријих универзитета у Европи. Северније се налази шарени и фотогенични градић Авеиро, са својом јединственом лагуном.
Једна од омиљених локација у регији је магично село Обидош са својом тврђавом, стаблима наранџи и окружено бајковитим зидинама из 14. века. Историјски центар Обидоша је лавиринт калдрмисаних улица и бљештавих у бело окречених кућица украшених цвећем и освежене живим жутим и плавим бојама.
Мање позната чињеница вредна помена је да се уз добар део обале протеже легендарни “пут уз Атлантик” (Estrada Atlantica), који пролази кроз борове шуме и уз пешчане дине, паралелно уз океан. Овај пут се слабо користи откад у Португалу постоје аутопутеви те је идеалан за спору вожњу, уживање у пределима и обилажење плажа.
Опције за стајање, фотографисање и пикник у природи су бројне, а путнике константно прати мирис океана у ваздуху и звук таласа. Окружење изгледа нестварно, као насликано на уметничкој слици, са разним нијансама зелене и плаве. Овај пут повезује град Фигеира са плажом “Китова кост” (Osso da Baleia), у дужини од 70 километара. Уз већину пута постоји и одлична бициклистичка стаза те се у пределима може уживати и на два точка.
Још једна позитивна ствар у вези са овим делом Португала је да је много мање туристички од Лисабона, Порта, као и јужне регије Алгарве. Градићи и села нису претрпани људима, те је амбијент мирнији и опуштенији.
Подразумева се да је храна, као и у остатку земље, изузетна, посебно јела од рибе и морских плодова који су свежи и укусни. Локални специјалитети су све оно што рибари упецају тог јутра.
Аутор текста: Н. К.
Преузмите андроид апликацију.