Почетна > Блог
Блог Свет

Срђан Граовац: Русија на историјској прекретници

Приликом једног разговору са младим руским стручњацима и предузетницима средином претходне године Владимир Путин је повукао својеврсну паралелу између времена Пета Великог и Русије данас.
Фото: Градске инфо

Тачније, указао је на то да је и Петар I Романов водио рат против Шведске, који би се могао сматрати освајачким, али да је он суштински ослобађао територије на Балтичком мору на којима су Словени вековима живели. На тај начин директно је упоредио себе и руску СВО у Украјини данас, са деловањем Петра Великог.

Поменуте речи руског председника наишле су оштру критику западне јавности, која је такво поређење сматрала неумесним, ратнохушкачким, па чак претећим. Било је и оних који су указивали на то да Путин никако не може да се пореди са Петром Великим, између осталог, због тога што је тај моћни руски император доследно радио на европеизацији и модернизацији Русије, како би његова земља у сваком смислу постала део западног политичког, културног и цивилизацијског круга. Путин пак, по њиховом резоновању, је неко ко ратујући у Украјини удаљава Русију од Запада.

Нема сумње да је Петар Велики грандиозна личност из руске историје. Неко ко је спровео толико корените и свеобухватне реформе у руском друштву с краја XVII и почетка XVIII века, да је пресудно утицао на будућност своје земље.

Петар I је разумео да је западна Европа у том тренутку економски и технолошки супериорна, не само у односу на Русију, него остатак света. Лично је путовао у европске земље, не би ли што боље упознао тамошњу културу и учио о највећим достигнућима у науци и техници, како би их могао применити у својој земљи.

Петар Велики је добро разумео да ће, уколико не испрати те важне развојне процесе на западу континента, Русија имати инфериоран положај у међународној геополитичкој арени. Управо зато је из темеља промени слику Русије, модернизујући је по угледу на Запад и уводећи је у ред великих европских и светских сила. Нова престоница коју је саградио на ушћу Неве у Балттичко море, Санкт Петербург, истовремено је представљао и руски прозор ка тој Европи и најбољи пример како је Петар видео будућност Русије. Прављен по узору на европске градове он је до данас остао симбол Петрових тежњи да „вестернизује“ Русију.

Самим тим, повлачити паралелу по питању односа према Западу између Петра Великог и Путина данас, крајње је беспредметно, али по нечему другом свакако се могу правити одређена компарација. Превасходно када говоримо о дилеми која се данас поново, након више од три века, отвара у Русији. А то је Исток или Запад? Свакако да је овај рата санкцијама Запада против Русије актуелизовао ово питање. Међутим, то не значи да оно већ годинама уназад није нешто о чему се у одређеним политичким и научним круговима расправља. Глас оних који говоре о томе да је руска будућност на Истоку све је јачи, поготово како економска моћ Запада опада, док се у Азији формира нови центар глобалног развоја.

Данас, Путинова Русија се на својеврстан начин налази у сличној, али опет дијаметрално супротној ситуацији у односу на Петрову Русију.

Крајем XVII и почетком XVIII века руски владар се суочио са дилемом, остати зачаурен у традиционалном миљеу тадашњег руског друштва и изолован у свом делу источне Европе или се отворити ка средишту економског и технолошког развоја на западу континента. Данас је пред Русијом поставља нешто другачије питање, остати изолован у покушају тражења заједничког језика са Западом или направити нови велики историјски заокрет, само овај пут ка Истоку.

Петар Велики ту не би имао дилему. Није тај моћни руски император окретао Русију Западу због љубави, неутемељене опчињености или помодарства. Напротив, он је то радио из практичне потребе, како би својој земљи обезбедио најбоље могуће предуслове за даљи развој. Није то био нимало лак ни једноставан пут, али у том тренутку за Русију једини исправан. Уколико се данашња руска политичка елита буде угледала на свог „оца нације“, онда ни они неће имати дилему. Без обзира на емоције, предрасуде или опчињеност Западом, без обзира на цену која се мора платити, бескомпромисно ће корачати правцем који их води напред. Управо онако како је то радио Петар Велики.


Аутор: Срђан Граовац

 

Ставови изнети у овом тексту су ауторови и могуће је да исти не представљају ставове наше редакције.

 

Претходни ауторски текст Срђана Граовца можете прочитати овде:

Srđan Graovac: Milov izbor

Преузмите андроид апликацију.