Самиту који је одржан у Кини поводом десетогодишњице једног од најамбициознијих економских пројеката у историји човечанства, иницијативе „Појас и пут“, присуствовали су представници из више од 130 земаља. Била је то добра прилика да се изврши рекапитулација досадашњих резултата, али и да се да подстицај будућој сарадњи.
Потписани пројекти у вредности од око 100 милијарди долара показатељ су да ова иницијатива, која по неким проценама окупља око три четвртине света, и након десет година има значајне економске потенцијале. Шта више, кинески лидер Си Ђипинг јасно је исказао намеру да шири опсег њеног деловања, који је првобитно био превасходно фокусиран на модернизацију трговачких рута. Тачније, на развијање традиционалних путева који су кроз историју повезивали Источну Азију са остатком највећег континента, али и са Африком и Европом.
Нема сумње да ову иницијативу, која је чак уграђена у устав НР Кине, Си Ђипинг сматра делом свог политичког легата и да за њега лично, као и за његову земљу, она има посебан значај. Лидер НР Кине је приликом обраћања учесницима самита у Пекингу најавио њено ширење на поље енергетике, нарочито развоја зелене енергије, затим на питања климатских промена, али и глобалног управљања вештачком интелигенцијом. На тај начин Си Ђипинг је јасно показао намеру да ову иницијативу оснажи и временом је учини својеврсним форумом који би имао значајну политичку тежину.
Иначе, западне земље су од старта критички посматрале овај кинески пројекат, видевши у њему превасходно платформу за ширење економског, али и политичког утицаја званичног Пекинга.
Наравно да је таква реакција логична, узмемо ли у обзир да је већ тада, пре десет година, убрзан кинески економски развој на Западу упалио све лампице за узбуну. САД и њихови савезници видели су у нарастајућој моћи Кине претњу по своју економску, али и политичку доминацију.
Није ни тада требало бити економски стручњак па да се закључи да западне компаније губе трку са кинеским произвођачима, а да ће реализација иницијативе Појас и пут, скратити и убрзати транспорт кинескe робе чинећи је још конкурентнијом. Пошто са економском обично расте и војна као и политичка моћ, свима је било већ тада јасно у ком правцу свет иде.
Нема сумње да је кинеска политичка елита и тада била свесна тога да ће се њихова земља неминовно суочити са све јачим притисцима Запада, који ће за циљ имати ограничавање даљег развоја њихове земље. Пошто је кинеска привреда производно орјентисана, егзистенцијално јој је важно да контролише транспортне руте. Самим тим је и за Пекинг ова иницијатива несумњиво увек имала, иако је то кинеска страна негирала, политички значај.
Управо зато, након овог последњег и јубиларног самита можемо јасно закључити да иницијатива Појас и пут прераста у још једну организацију глобалног карактера, чији задатак ће бити да што већи број земаља економски и политички веже за Кину.
Као БРИКС или ШОС и иницијатива „Појас и пут“ уклопиће се у дипломатску стратегију Пекинга, која има за циљ да путем укључивања у међународне организације или кроз њихово креирање, онемогући било какав покушај изолације НР Кине, а који би евентуално желеле да спроведу земље политичког Запада.
Аутор: Срђан Граовац
Ставови изнети у овом тексту су ауторови и могуће је да исти не представљају ставове наше редакције.
Претходни ауторски текст Срђана Граовца можете прочитати овде:
Преузмите андроид апликацију.