Почетна > Србија
Србија

Србија једна од 17 држава у свету која има Амбер Алерт Систем

Србија је 17 држава у свету која користи систем Амбер алерт који ће се код нас звати “Пронађи ме”. Овај развијени систем, који обухвата сарадњу полиције и других државних служби у што бржем проналажењу нестале деце, усвојен је од стране Скупштине Србије у јулу месецу ове године.
Фото: МУП Србије

Председник Србије, Александар Вучић, присуствовао је презентацији и пуштању у рад система “Пронађи ме,” која је у Србији развијена и биће промовисана уз подршку Фондације “Тијана Јурић,” амбасадора САД у Србији Кристофера Хила и Министра унутрашњих послова Братислава Гашића. “Пронађи ме” представља важан корак у јачању безбедности деце и хитном реаговању у случају нестанка малолетних особа.

Фото: Танјуг/Раде Прелић

Овај систем је први пут развијен у Сједињеним Америчким Државама 1996. године и носи име “Амбер” као скраћеница за “Америца’с Миссинг: Броадцаст Емергенцy Респонсе.” Ова иницијатива је названа по деветогодишњој девојчици по имену Амбер Хагерман, која је била киднапована и касније трагично убијена у Арлингтону, Тексасу исте године.

Систем функционише тако да када се пријави нестанак неке особе, полиција врши процену и утврђује одређене критеријуме који би омогућили покретање обавештења. Након тога, процес се одвија кроз неколико фаза.

Прва фаза обухвата обавештавање јавности путем медија, где се редовни програм прекида у првих осам сати на 30 минута како би се приказала фотографија нестале особе, заједно са основним информацијама као што су место последњег виђења. Ово је корисно како би се грађанима олакшало да препознају особу и знају где је последњи пут виђена.

Поред медија, мобилни оператери такође играју кључну улогу у овом систему. Они шаљу сличне поруке својим корисницима које садрже фотографију и основне информације о несталој особи, заједно са линком ка сајту Министарства унутрашњих послова. Ова обавештења се такође емитују путем “Путева Србије,” аеродрома Никола Тесла, аутобуских и железничких станица.

У другој фази, додатни актери се укључују како би се информације о несталој особи што брже прошириле. То укључује тржне центре, пумпе, банке, друштвене мреже и друге канале.

Важно је напоменути да постоји забринутост међу неким члановима јавности у вези са потенцијалном злоупотребом личних података. Међутим, систем ће бити надгледан и управљан од стране Министарства унутрашњих послова, што значи да ниједна организација или појединац неће имати приступ овим подацима како би спречили потенцијалну злоупотребу.

Амбер Алерт систем представља механизам који званично функционише у САД, Белгији, Чешкој, Француској, Немачкој, Грчкој, Малти, Ирској, Пољској, Бугарској, Италији, Холандији, Португалу, Румунији, Шпанији и Уједињеном Краљевству и од данас у Србији. Искуства других земаља у којима је Амбер Алерт систем већ имплементиран указују на његову ефикасност у брзом проналажењу нестале деце. Правилно функционисање овог система захтева сарадњу целог друштва како би се што брже реаговало и пружила помоћ у критичним тренуцима када је безбедност деце угрожена.

Vučić: Sačuvati živote dece naš najvažniji zadatak

Преузмите андроид апликацију.