Почетна > Бизнис
Бизнис

Србији фале возачи, ГИЗ обучава за ово дефицитарно занимање

Транспортној индустрији Србије према проценама представника послодаваца недостаје око 12.000 професионалних возача, а Немачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ) је са транспортним предузећима организовала програм обуке за ово дефицитарно занимање, саопштено је из ГИЗ-а.
Фото: Pixabay/planet_fox

Наводи се да је у току 2021. године, захваљујући између осталог и овом програму обука „Од почетника до професионалног возача“ број професионалних возача са CPC сертификатом повећан за 238.

Према речима генералног директора Србијатранспорта Горана Алексића, иако су зараде за ово дефицитарно занимање значајно повећане, једна од препрека за оне који желе да се њиме баве, су строги услови лиценцирања као и висока цена обуке.

У саопштењу ГИЗ-а се наводи да откако је у 2020. уведен нови начин сертификације возача, у Србији се успостављао систем центара за обуку, сертификовали су се стручни предавачи, регистровали CPC центри, захваљујући чему сада постоји сертификовано 20 центара за CPC обуку.

Вођа глобалних програма „Миграције за развој“ и „Миграције и дијаспора“ у Србији и руководилац ДИМАК центра Марија Богдановић је истакла да чињеница да је било 500 пријављених кандидата указује на велику заинтересованост незапослених, поготово угрожених група да помоћу ове дефицитарне професије унапреде свој социјални статус и формално запослење.

Promet u industriji u martu veći za 40 odsto nego prošle godine

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке