Министарка енергетике Дубравка Ђедовић изјавила је јуче, на регионалног конференцији „Могућности улагања у обновљиве изворе енергије на ЗБ“, да и Србија у условима енергетске кризе, кад све земље настоје да се што више ослањају на сопствене енергетске ресурсе, тежи да брже постане енергетски самодовољна и независна кроз веће коришћење обновљивих извора енергије.
Министарка је нагласила да је Србија одлучна у настојању да предузме све неопходне кораке како би се спречиле климатске промене и очувала животна средина.
„Србија има 270 сунчаних дана, процене кажу да имамо 600 километара квадратних кровова. Уколико бисмо на само 10 одсто те површине поставили соларне панеле могло би се инсталисати шест гигавата (gW)“, рекла је Ђедовићева, саопштило је министарство.
Када је реч о ветропарковима, додала је, да је у перспективи могућа градња капацитета у рејонима источне Србије, Браничевском округу и Банату.
„Србија је потписница Париског климатског и енергетског споразума и Декларације о Зеленој Агенди за Западни Балкан, на путу је зелене енергетске транзиције, водећи се тиме предузимаћемо све потребне мере како би транзиција ка чистој енергији била финансијски и социјално одржива и праведна“, рекла је Ђедовићева.
У том смислу, навела је, коришћење претприступних фондова и других извора финансирања које обезбеђује Европска унија представља важан инструмент у бржем развоју енергетског сектора и диверзификацији извора финансирања инвестиција у енергетици.
На панелу су, осим министарке Ђедовић, учествовали и заменица премијера и министарка инфраструктуре и енергетике Албаније Белинда Балуку, заменик премијера Северне Македоније задужен за економију Фатмир Битићи, државни секретар Министарства за капиталне инвестиције Црне Горе Адмир Шехмановић и министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић.
На маргинама конференције коју је организовала амбасада Краљевине Норвешке у Србији и БиХ, министарка Ђедовић разговарала је са представницима норвешких енергетских компанија Емергy и Статкрафт.
Компанија Емергy послује у Србији већ 12 година и ради на пројектима ветропаркова у Банату.
Са, друге стране, норвешка државна компанија Статкрафт је највећа европска компанија за обновљиве изворе енергије, наведено је у саопштењу.
Преузмите андроид апликацију.