Током последње две године у Србију се вратило више од 93.000 људи из иностранства. Држава Србија успела је да преокрене тренд одлива мозгова.
Овај податак измерио је УНДП у Србији користећи специјално за ову прилику развијену методологију. Методологију је развио тим са Харварда, који се јавио на међународни јавни позив организације “Тачка повратка”. Организација “Тачка повратка” је мост између наше дијаспоре и матице, која на модеран начин покушава да комуницира са људима који су са друге стране границе, пружајући им све потребне информације у вези са повратком, останком, покретањем бизниса, администрацијом, …
Према резултатима истраживања које је спровео програм УНДП, у Србију се вратило 93.000 грађана, а већина њих је високо образована. Заступљени су најразличитији профили – од ИТ сектора, друштвених наука, људи из уметности, архитекте. Највише повратника је у доби од 24 до 29 година, више од 40.000. Највише их је било из Немачке, Аустрије, Швајцарске, Велике Британије, а главни мотив за повратак су квалитетније могућности за живот и добре пословне прилике кажу у организацији “Тачка повратка”.
Идеја о покретању организације “Тачка повратка” настала је 2018. године, на конференцији Таленти на окупу, а на иницијативу председнице Владе Ане Брнабић. Организација је формално основана 2019. године, и већ наредне године постали су део пројекта УНДП у Србији, а од октобра 2021. године раде пуним капацитетом помажући људима који размишљају о повратку, у процесу су повратка или су већ ту, а нису се још аклиматизовали на повратак за стално.
“ Тачка повратка” има добру сарадњу са државним органима, а по њиховим речима, најбоља је сарадња са Кабинетом председнице Владе и Управом за дијаспору и Министарством спољних послова Србије.
Ова организација је предложила Влади Републике Србије да покрене и пројекат Царта Сербица који обезбеђује олакшице за добијање дозвола за привремени боравак особама српског порекла из дијаспоре, за запошљавање и студирање у Србији. На основу тог предлога, Влада је усвојила уредбу којом се омогућава привремени боравак до годину дана, уз могућност продужења.
“Тачка повратка” пружа могућност конкретног повезивања појединаца и породица са онима који су већ прошли овај процес и који својим искуством и саветима могу олакшати повратак другима. Овакво повезивање без сумње доприноси томе да повратници пронађу своју тачку ослонца у процесу повратка у домовину, да се што лакше интегришу у друштву, и најквалитетнији начин пренесу своја стечена знања и искуства.
Захваљући добром раду Владе Србије током последњих година заустављен је одлив мозгова, створени су услови да велики број младих, који су отишли из Србије или су рођени као друга генерација исељеника, имају прилику да се врате у своју матицу. Улагањем у развој нових технологија, пратећи ИВ индустријску револуцију, развијањем дигитализације, унапређењем свих услова рада, Влада Србије олакшала је одлуку свима који желе да се врате.
Преузмите андроид апликацију.