Скупштински Одбор за заштиту животне средине усвојио је данас у начелу Предлог Закона о биоцидним производима и предлог измена Закона о интегрисаном спречавању и контроли загађивања животне средине, који значе усклађивање са стандардима ЕУ и постојећим законом о Заштити животне средине.
Помоћница министра за жаштиту животне средине Александра Имширагић Ђурић подсетила је важећи Закон о биоцидним производима донет 2009. и да је усклађен са правним тековинама ЕУ, али да је 2012. ЕУ донела Уредбу о доступности на тржишту и коришћењу биоцидних производа, којим је практично директива о биоцидним производима у Србији стављена ван снаге.
Објаснила је да је циљ Закона унапређење система управљања биоцидним производима кроз нова, јасна и транспарентна правила и правнем процедуре, којима се осигурава да се на тржишту Србије нађу биоцидни производи који немају штетне ефекте на здравље људи и животиња, али и на животну средину.
Према њеним речима овај Закон обавезује произвођаче да обележе производе који су третирани.
Такође, овај закон ће, каже она, прописати да се ове супстанце за које је потврђено да су штетне могу користити искључиво за експерименталне или научно-истраживачке сврхе.
Помоћница министарке је истакла да ће увоз биоцидних производа бити могућ само уколико је производ прошао контролу царинског органа и уз потребну документацију.
Навела је да по својим својствима и наменама биоцидне супстанце могу бити сличне и користе се у производњи ветеринарких лекова и оних за људску употребу, затим детергената, средстава за дезинфекцију, средства за заштиту биља, као и за производе који уништавају штеточине.
Такође је истакла да се 51 одсто биоцидних производа увози из земаља ЕУ.
Поводом друге тачке дневног реда, разматрања Предлога закона о изменама Закона о интегрисаном спречавању и контроли загађивања животне средине, Александра Имширагић Ђуровић рекла је да се измене односе на усклађивање са Законом о заштити животне средине.
Изменама ће се, каже, регулисати издавање интегрисаних дозвола и временски рок за транзициони период са ЕУ, који је истекао 31. децембра 2020.
Најавила је и нови закон који се тиче великих хемијских удеса.
Mihajlovićeva: Zaštita životne sredine je naš zajednički zadatak
Преузмите андроид апликацију.