Србија је у врху Европе по расту бруто домаћег производа (БДП) у последњих седам година, њен БДП расте два и по пута бржим темпом него у ЕУ, а грађевинарство је постало кључни фактор који је томе допринео, наводи се у анализи Института за политику и економију југоисточне Европе (ИПЕСЕ) која је објављена данас.
Истиче се да је бржем привредном расту Србије, али и ублажавању последица пада промета у трговини, значајно допринело грађевинарство које последњих година ствара између 5,5 и 6,4 одсто БДП-а.
Подсећа се да је БДП Србије почев од 2018. године, према званичним подацима Међународног монетарног фонда (MMF), повећан укупно за 26,5 одсто, док је у ЕУ повећан за 10,2 одсто.
Истиче се да је, при томе, та разлика значајно већа уколико се упореде само остварени резултати за прошлу и процене ММФ-а за ову годину, јер ће у те две године БДП Србије реално бити повећан за више од шест одсто, а у ЕУ само за 1,7 одсто.
Како сада стоје ствари, та разлика би на крају ове године могла бити и већа, јер је, према подацима Републичког завода за статистику, вредност свега што се у Србији створи у прва три месеца ове године реално била за 4,7 одсто, а у другом тромесечју за 4,2 одсто већа него у истом периоду 2023.
Истовремено, према подацима Евростата, БДП Европске уније и еврозоне је у другом кварталу ове године у односу на исти квартал прошле повећан за само 0,8 и 0,6 одсто“, наводи се у анализи.
Истиче се да је у ЕУ темпо раста био пет, а у еврозони седам пута спорији него у Србији и да чак и земље са најбржим растом у ЕУ – Пољска са 1,5 и Ирска са 1,2 одсто – битно заостају за Србијом.
„У највећем проблему је, ипак, Летонија, у којој је регистрован пад од 1,1 одсто. Исти проблем мучи и Шведску и Мађарску, у којима је БДП пао за 0,8 и 0,2 одсто, а у другом кварталу је, са великим разочарањем, констатован пад привредне активности и у Немачкој за 0,1 одсто“, указује се у анализи.
Преузмите андроид апликацију.