Почетна > Спорт > Остали спортови
Остали спортови Србија

Србија у самом врху света по издавању бонуса за Олимпијске игре: Наши олимпијци могу зарадити више од Немаца, Американаца, Француза…

Олимпијске игре у Паризу су увелико у току. Наши спортисти се боре за одличија, а за сада на билансу имамо једно злато, које су нам у пару донели стрелци Давор Микец и Зорана Аруновић. По освојеној златној медаљи, српски пар ће бити награђен и бонусом од 200.000 евра, коју доделује Република Србија за овакав успех.
Фото: Танјуг/AP Photo/Manish Swarup

Имају дакле српски спортисти, додатни мотив на овогодишњим Олимпијским играма, сем тога да постану хероји нације. Међутим, бонуси за освајање одличија нису исти за сваку државу. Србија се налази међу ретким државама које својим спортистима издају шестоцифрене награде. Од наших спортиста само могу више зарадити, спортисти Хонг Конга, Индонезије, Израела и Казахстана.

Дакле наши спортисти ће за сваку освојену златну медаљу добити 200.000 евра, док ће за сребрну – 100.000 евра, односно 60.000 евра за бронзану. Наравно уз бонус, са сваком медаљом спортисти обезбеђују и олимпијску пензију, која се активира са 40 година и исплаћује на месечном нивоу.

Са друге стране, неке од снажнијих економских сила света, нису толико издашне према својим спортистима. Код Немаца награда за олимпијског шампиона је свега 20.000 евра. Французи дају 80.000, док спортисти који репрезентују САД, која је редовно најтрофејнија земља на Олимпијским играма, добијају 37.500 долара за златне медаље , сребра вреднују 22.500, а за бронзу са ОИ у Паризу добијају 15.000 долара.

Које државе додељују највеће бонусе?
Фото: Танјуг/AP/Christophe Ena

Хонг Конг (768.000 долара)

Хонг Конг је у Токију 2021. године освојио шест медаља, од тога једну златну. Ипак, чак и ако њихови спортисти не успеју да дођу до подијума у Паризу, територија ће им свеједно дати лукративне награде: готово 100.000 долара за четврто место и близу 50.000 долара за пласмане од петог до осмог места.

Израел (275.000 долара)

Израел освајачима сребрне нуди 192.000 долара, а освајачима бронзане медаље 137.000 долара, што значи да долазак до подијума за израелске спортисте значи шестороцифрени бонус. За спортисте који се такмиче у пару, Израел сваког од њих награђује са 75 посто бонуса, док ће чланови тима од три до четири такмичара добити 50 посто, а пет и више спортиста 40 посто износа. За игре с лоптом златна медаља доноси награду од 275.000 долара за читав тим од 18 играча и седам чланова тима. На награде се не плаћа порез.

Казахстан (250.000 долара)

Спортисти могу зарадити 250.000 долара за златну медаљу, 150.000 долара за сребрну и 75.000 долара за бронзану медаљу. Поред тога, држава обезбеђује станове за освајаче медаља.

Малезија (214.000 долара)

За спортисте који представљају Малезију, медаље долазе с великим разликама. Освајачи злата добиће више од 200.000 долара, док ће бронзани добити тек 10 посто тог износа. Без обзира на то јесу ли први, други или трећи, такмичари из Малезије добиће доживотну пензију која се креће од око 400 до 1.100 долара месечно.

Италија (196.000 долара)

Италија не дијели своје бонусе за тимске спортове. Сваки спортиста добиће око 196.000 долара за злато, 98.000 долара за сребро и 65.000 долара за бронзу, без обзира на то такмичи ли се у тимском или појединачном спорту. Ако овогодишње Олимпијске игре за Италију буду једнако успјешне као и оне из Токија, Италија ће исплатити много новца: у Токију су освојили 13 медаља у тимским спортовима.

Литванија (182.000 долара)

Литванска влада новчане награде нуди и спортистима и њиховим тренерима, а износи се одређују у зависности од “основне социјалне користи”, односно месечног износа који се користи у обрачунима социјалног осигурања. Литванија нуди и друге повластице: плаћају најамнину освајачима медаља након краја њихове каријере.

Молдавија (171.000 долара)

Чак и осмо место спортистима из Молдавије доноси бонус од око 11.000 долара, али долазак до подијума гарантује десет пута већи износ. На прошлим Олимпијским играма Молдавија је освојила само једну медаљу: била је то бронза у мушкој категорији кануа.

Занимљиво је да неке земље не поклањају само новац у виду бонуса. Тако у Пољској, својим спортистима поред новчаних награда дарују и уметничке слике, станове.

У Малезији сви спортисти који успеју да освоје место на подијуму такође ће добити „аутомобил страног порекла“.

Златна медаљисткиња Ман Вај Вивиан Конг из тима Хонгконга слави на подијуму током церемоније доделе медаља у женском индивидуалном епеу првог дана Олимпијских игара Париз 2024. у Великој палати 27. јула 2024. године у Паризу, Француска.

Неки спортисти могу добити и друге поклоне, као што су бесплатна пића и превоз.

Оператор јавног превоза Хонгконга МТР корпорација ће дати бесплатне доживотне карте градским освајачима медаља, према извештајима локалних медија.

Јапанска стонотенисерка Касуми Ишикава је добила 100 врећа пиринча након освајања сребрне медаље на Токијским играма. Индонежанске освајачице златних медаља у бадминтону, Апријани Рахају и Грејзија Поли, добиле су пет крава, ресторан са ћуфтама и нову кућу.

Спортисти из Велике Британије, Норвешке и неколико других земаља не добијају директне новчане бонусе за освајање медаља.

Šesti dan OI: Đoković – Cicipas, Kovačević „puca“ za medalju, „popravni“ za basketaše

Преузмите андроид апликацију.