Почетна > Србија
Србија

Србија се није руководила пречицама за чланство у ЕУ

Србија је остварила значајне резултате у приступању Европској унији, изјавила је министар за европске интеграције Јадранка Јоксимовић и додала да је кластер 3 – Конкурентност и инклузивни раст у потпуности спреман и да би могао да буде отворен током француског председавања ЕУ, које траје до 30. јуна.
јоксимовић
Фото: Танјуг/Јадранка Илић

Јоксимовић је у интервјуу за Телеграф навела да је у контексту актуелних дешавања у Украјини очекивано и здраворазумски са становишта геополитичких, геоекономских и геостратешких разлога да се ЕУ покрене појачаним деловањем у правцу јачања мира, демократије и снажније динамике процеса европских интеграција у тзв. региону Западног Балкана.

Истакла је да је Србија остварила значајне резултате у приступању ЕУ и да је све што смо постигли у том процесу резултат нашег рада.

„Чињеница да ми у таквим околностима остварујемо напредак и да смо предводници процеса, говори да је наша земља заиста озбиљан и кредибилан партнер ЕУ и Србија у том погледу показује несумњив капацитет и политичку решеност“, рекла је Јоксимовић.

Истакла је да се Влада Србије није руководила размишљањима о „пречицама за чланство“, већ да је искључиво од почетка била усмерена на резултате који доносе бољитак за све грађане наше земље.

Подсетила је да је Европска комисија у фебруару 2020. године усвојила унапређену методологију проширења која предвиђа убрзање процеса приступања по новој кластерској подели и додала да је Србија правовремено препознала тај елемент нове методологије и прилагодила своју преговарачку структуру која је, истиче, успешно одговорила свим постављеним критеријумима.

Јоксимовић је рекла да је Србија прошле године једина у региону постигла напредак у европским интеграцијама и додала да је главни фокус управо на процесу темељних реформи које ће, каже, довести до несумњивог напретка целокупног друштва и наших грађана као појединаца.

Јоксимовић је истакла да смо остварили значајан напредак у области владавине права, али и да је, када је реч о економским критеријумима, Србија међу лидерима у региону.

Навела је да је упркос томе што француско председавање протиче у знаку највеће кризе на тлу Европе последњих неколико деценија, француски председник Емануел Макрон недавно кроз набрајање француских приоритета, јасно поменуо и Западни Балкан и јачање сарадње и процеса у свим заједничким кластерским политикама.

„Важна нам је подршка Француске као оснивача ЕУ и поздрављамо став француског председника Макрона да су унутрашње реформе ЕУ и процес проширења два допуњујућа процеса, који никако не искључују један други већ иду паралелно у циљу функционалније Европе“, рекла је Јоксимовић.

Истакла је да је Србија прва држава кандидат која је својом агилношћу, енергичношћу и искреном посвећеношћу омогућила примену нове методологије у пракси.

„Отварањем два кластера у преговорима са ЕУ, прошле године, најпре чињеницом да је констатовано отварање кластера 1 – Основе, а потом и отварањем кластера 4 – Зелена агенда и одржива повезаност, ми смо заједно са ЕУ у пуном смислу отпочели примену нове методологије. Наш основни циљ јесте да процес учинимо што бржим и веродостојним“, рекла је Јоксимовић.

Додала је да током председавања Француске желимо да наставимо у истом смеру и нагласила да смо у потпуности спремили и кластер 3 – Конкурентност и инклузивни раст.

„Имајући у виду позитиван одговор грађана на уставне реформе у погледу јачања независности правосуђа, што су многе државе у децембру прошле године навеле као један од услова за подршку отварању кластера 3, било би кредибилно да се то догоди током француског председавања“, рекла је Јоксимовић.

Додала је да се наставља са радом и на другим кластерима, пре свега на достизању мерила за отварање кластера 5 – Ресурси, пољопривреда и кохезија, али и оних у кластеру 2 – Унутрашње тржиште.

Јоксимовић је указала да актуелна ситуација у Украјини сигурно прети да изазове нову кризу глобалних размера и да поједине државе очекују веће придруживање Србије као приступајуће земље ономе што је заједничка спољна и безбедносна политика ЕУ.

„Наш став је утемељен на највишим принципима европског поретка мира о непроменљивости граница и претње и употребе силе ма ко да је у питању, а то смо и подвукли јасно гласајући у ГС УН за резолуцију којом се осуђује кршење територијалног интегритета Украјине, нама пријатељске земље која такође није признала независно Косово. Тиме смо јасно нагласили легитимност наше позиције у погледу КиМ“, рекла је Јоксимовић.

Nehamer: Zapadni Balkan deo Evrope, da se ubrza put u EU

Преузмите андроид апликацију.