Поводом обележавања месеца марта који је у целом свету посвећен борби против рака дебелог црева, на Тргу републике у Београду свечано је откривена уметничка скулптура „Моменат“ уметника Николе Пршендића, која представља сукоб између здравог организма и страног тела.
Како се наводи, Удружење медикалних онколога Србије (УМОС) посветило је скулптуру борби десетине хиљада пацијената који су се у протеклој деценији борили са овом болешћу, а уједно је обележен напредак у лечењу који је остварен ове године у нашој земљи.
Медикални онколог са Института за онкологију и радиологију Србије др Марија Ристић рекла је да је ове године у Србији уведена циљана терапија у првој линији лечења рака дебелог црева, што је Србију изједначило са стандардом лечења у Европи.
„Захваљујемо РФЗО-у, али и свима који свакодневно раде да се живот и лечење пацијената неометано одвија, колегама лекарима, медицинским сестрама, члановима породица пацијената и стратељима чији су рад и посвећеност често недовољно видљиви у друштву“, рекла је Ристић, наводи се у саопштењу.
Додала је да скулптура посвећена пацијентима, али и подсећању да сталан напредак у лечењу и свест о превенцији увек буду приоритет.
Уметник и аутор скулптуре „Моменат“ Никола Пршендић казао је да скулптура представља први сусрет организма, чистог и још увек потпуно здравог, са рђом, која представља болест.
„Ово је почетак једног сукоба. Здрав организам против страног тела или овде приказане рђе. Материјали су намерно осетљиви, то је метал који временом рђа. Рђу смо такође заштитили, да спорије напредује, али це временом почети да напредује“, рекао је Пршендић.
Онколог Феђа Ђорђевић са Института за онкологију и радиологију Србије рекао је да је у нашој земљи рак дебелог црева други водећи узрок умирања међу малигнитетима, а да сваке године оболи више од 4.500 људи.
„У Србији се рак дебелог црева касно открива и то је један од разлога зашто је морталитет за 20 – 30% виши него у развијеним земљама Европе“, навео је Ђорђевић.
У оквиру кампање „4.000 живота“, осим постављања скулптуре, неке знамености Београда, попут Авалског торња, биће обојене у плаво, која је симбол борбе за пацијенте који се боре са раком дебелог црева.
Препорука је да свако ко има више од 50 година посети свог лекара и према потреби уради контролне тестове, стоји у саопштењу.
Преузмите андроид апликацију.