Почетна > Бизнис
Бизнис

Србија може да обезбеди довољне количине нафте за себе

Оснивач и главни и одговорни уредник сајта Енергија Балкана Јелица Путниковић оценила је данас да Србија може да обезбеди довољне количине нафте за своје потребе.
Фото: Unsplash/David Thielen

„Рафинерија у Панчеву може да произведе довољно нафтних деривата, не само за Србију, већ и да извози у регион“, рекла је Путниковић за Танјуг.

Она је, говрећи о најави изградње друге рафинерије у Смедереву, казала да се то и раније спомињало.

„Најава изградње те рафинерије, није нова. Била је инфромација да су се Кинези интересовали да граде рафинерију у Смедереву. Ако они хоће сами да финансирају, а помињу се и Индијци и Кинези…ако они виде да од тога могу да профитирају, ако хоће да улажу, зашто да не“, казала је Путниквић.

Она је оценила да у случају да Србија сама треба да прави нову рафинерерију, можда би, према њеним речима, било јефтиније да се улаже у НИС.

“ Можда би било јефтиније да се рафинерија у Панчеву доправи, да се направе нека постројења или измене технологије па да може да прерађује, на пример, венецуеланску нафту“, рекла је она.

Путниковић је додала је рафинерија у Панчеву „подешена тако да прерађује квалитет руске нафте или ирачке, а то је једна врста сирове нафте“.

Она је додала да Русија сада нафту продаје испод тржишне цене и оценила да би Србија имала мање улагање, те да би то обезбедило да потрошачи могу да имају и јефтинију нафту на тржишту.

„Идеја да се Србија повеже на нафтовод “Дружба“ у Мађараској поменута је уназад годину дана и свакако треба да имамо алтернативни правац у односу на снабдевање кроз Хрватску. Једини проблем је ту што би та нафта опет била руска, јер кроз “Дружбу“ тече нафта из Русије“, рекла је Путниковић.

Додала је да Србија има рафинерију која је направљена тако да може да прерађује руску нафту.

„Онда би била једноставно обезбеђена могућност да се краћим и јефтинијим дотоком нафте Србија снабдева.Ту је још један значајан моменат. Хрватска, односно ЈАНАФ, је уцењивао и са скупљим ценама транзита, јер немамо други алетернативни нафтовод, а ово би значило да имамо алтернативни правац снабдевања“, казала је Путниковић.

Уредница сајта Енергија Балкана је казала да уколико Србији не дозволе да увози руску нафту, да претпоставља да ће увозити ирачку или неку другу.

„Претпостављам и да ће тада НИС куповати нафту која је најјефтинија на тржишту. Видећемо какава ће ситуација бити после децембра“, навела је Путниковић.

Додала је да је енергетски проблем у Европи почео прошле године, пре руске интервенције у Украјини, као енергетска криза због проблема са производњом довољних количина електричне енергије у Западној Европи, пре свега у Немачакој.

„Од фебруара када је кренула серија санкција европских земаља и међународне заједнице, Америке и још неких земаља – Велике Британије и Јапана, који су им се прикључили, почели су енергетски проблеми да добијају политичку боју“, рекла Путниковић.

Истакла је да је тиме што је Европа одлучила да неће да увози више руски гас, нафту и угаљ то довело до додатних поскупљења свих енергенета.

„Док Европа покушава да смањи или је смањила увоз руског гаса, Америка и даље увози и гас и нафту, деривате, вештачка ђубрива. Они, значи,и ако иницирају санкције и праве једну врсту политичке и енергетске кризе у Европи, они себе чувају и пребацују кризу у Европу“, рекла је Путниковић.

Она је оценила да би европски полититичари, који су већ суочени са пробелмима грађана и привреде који се буне због скупих енергената, ипак, требало да размисле да енергију изузму из санкција против Русије јер, како је казала, за пола године се показало да Русија по том питању није угрожена, али Европа јесте.

Vuletić: Srbija ne može koristiti gas iz TAP-a, dok TANAP još nije izgrađen

 

Преузмите андроид апликацију.