Србија испустила +21 у Истанбулу, али славила у драматичној завршници

Србија је остварила нови тријумф у квалификацијама за Мундобаскет, пошто је у Истанбулу савладала Турску 79:72. „Орлови“ бриљирали у првом полувремену, у наставку дозволили противнику да дође до изједначења, али на крају ипак однели победу. Никола Јокић најефикаснији у екипи Светислава Пешића, Васа Мицић се опоравио од повреде. Србија се сада окреће Евробаскету, на којем први меч игра у петак.

Мало је недостајало да српски кошаркаши испусте 21 поен предности, колико су имали на старту другог полувремена, али су у неизвесној завршници у „Синан Ердем“ дворани у Истанбулу ипак дошли до победе.

Изузетно важан тријумф извојевали су „орлови“, чиме су се у потпуности вратили у игру када су квалификације за Мундобаскет у питању, али и уручили најбољи поклон за селектора Светислава Пешића, који је прославио 73. рођендан.

Србија је одиграла два дијаметрално супротна полувремена, па је на крају имала и доста среће да дође до победе, коју је по свему приказаном у Истанбулу и заслужила.

У првом полувремену све је полазило за руком „орловима“ – већ у првој деоници стекли су двоцифрену предност, која је на полувремеу, после тројке Калинића са пола терена, износила 19 поена.

Све је у првих 20 минута функционисало у српском тиму. Одбрана је била фантастична, Турска у појединим тренуцима није видела наш кош, док је у нападу игра била разноврсна.

Јокић је био диригент у нападу, већ у првих 20 минута убацио је 19 поена, али и отварао простор за саиграче да из другог плана дођу до својих поена.

У наставку се ситуација на терену преокренула, а за то су најзаслужнији Чеди Осман и Алперен Шенгун, који су погађали готово из свих оружја.

Турска је топила предност „орлова“ из минута у минут, Јокић је можда и предуго био на клупи, док је ритам српског тима пореметио и рани пети фаул капитена Лучића.

Домаћа екипа је на три и по минута пре краја утакмице дошла до изједначења (71:71), али је до краја меча убацила само једно слободно бацање и то после досуђене техничке грешке Калинићу.

Управо је крило српског тима и нови кошаркаш Барселоне убацио изузетно битну тројку, да би до краја меча посао одрадила одбрана.

Србија је тако дошла до изузетно битне победе којом је задржала лепе шансе да се нађе на Мундобаскету, али до краја квалификација остало је да се одиграју још четири кола.

Јокић је био најефикаснији у српском тиму са 24 поена, Гудурић и Калинић додали су по 14, док је Лучић завршио са 11.

У турском тиму најбољи је био Осман са 22 поена, Коркмаз је убацио 18, а Шенгун 17 поена.

Селектора Пешића може да радује и чињеница да се Васа Мицић опоравио од повреде задобијене у дуелу са Грчком и заузео своје место стартног плејмејкера.

Квалификације за Мундобаскет настављају се у новембру, а „орлови“ се сада окрећу Евробаскету, које почиње у четвртак, а Србија први меч на турниру игра у петак.