У нашој земљи живи 27.839 становника старијих од 90 година, а међу њима се налазе и 194 стогодишњака. Најстарије суграђане претежно чине жене, а најдуговечнији људи углавном живе у градовима.
Најстарија жена у нашој земљи рођена је у фебруару 1915. године, а најстарији мушкарац 1917. године. Према статистичким подацима највише стогодишњака у Србији налази се у Београдском региону, затим у Војводини, док их у Шумадији и Западној Србији има најмање. У свим регионима бројније су жене.
„У старијим старосним категоријама оне су и у апсолутним категоријама доминантније. Очекивано трајање живота је веће код жена, у просеку оно се дакле креће око 5 година, наравно варира од региона до региона, али на нивоу земље је отприлике у просеку пет година, разлика између жена и мушкараца“, каже демографкиња Даниела Арсеновић.
Просечна старост је 73 године за мушкарце и 78 за жене и на то утичу различити фактори. Први на листи су биолошки, затим конвенционални фактори ризика међу којима је најважнији стил живота. Без обзира на те факторе очекивана старост се с годинама повећава.
„Развој медицине и технологије је то и омогућио и наравно у складу са тим имамо и велики број стогодишњака, али не само 100-годишњака, оно што јесте битно јесте и да тај удео старог и остарелог становништа је у рапидном расту“, истиче Даниела Арсеновић.
Просечна старост већински зависи од животног стандарда као и навика људи. Међу десет земаља са најстаријим становништвом прво место заузима Јапан, док се на осталих девет места налазе европске земље. Када је у питању Србија просечна старост је слична са земљама региона.
Дели се 100.000 ваучера за одмор у Србији, пријављивање од 15. јануара
Преузмите андроид апликацију.