Почетна > Србија
Србија

Србија и Кина у Сјамену представљају заједнички пројекат Индустријски парк Пупин

Србија и Кина на 24. Кинеском међународном сајму инвестиција и трговине (ЦИФИТ) у Сјамену представљају заједнички пројекат Индустријски парк Михајло Пупин чија би изградња, према речима помоћнице министра унутрашње и спољашње трговине Милене Ковачевић, требало да почне крајем године.
Фото: Танјуг/Александра Оташевић

„Предвиђено је да се у парку смести 17 компанија чија ће делатност претежно бити из области високих технологија и високо продуктивних делатности што истовремено значи веће ангажовање високо стручног кадра“, рекла је Ковачевић за Танјуг.

Ковачевић је нагласила да је српско-кинески индустријски парк прва заједницка инвестиција Србије и Кине тог типа и представља нови вид сарадње наше две државе.

„Парк обухвата 320 хектара површине, односно преко 500 хектара са пратећом инфраструктуром“, рекла је она и додала да ће тај град будућности бити на обали Дунава код Пупиновог моста.

Основа за изградњу Индустријског парка Михајло Пупин је, како каже, међудржавни уговор две земље који је и иницијатива наших партнера из компаније Чајна роунд анд бриџ (ЦРБЦ) на чијем павиљону посетиоци могу да виде изглед индустријског парка Пупин.

Подсетила је да је основано и заједничко предузеће Српско-кинески индустријски парк „Михајло Пупин“ само са једним задатком, а то је изградња парка. Србија, како каже треба да изгради приступне инфраструктурне објекте који су неопходни да би један парк функционисао на адекватан начин, док је обавеза кинеских партнера да изгради комплетну унутрашњу инфраструктуру, објекте и све пратеће садржаје за сам парк.

Према њеним речима, сама инвестиција финансира се из средстава НР Кине и реч је о инвестиционим средствима, а не кредитним. Поред директне финансијске инвестиције она подразумева и индиректне стране инвестиције страних компанија које треба да дођу у сам парк.

Изградња тог значајног пројекта у оквиру иницијативе Појас и пут биће реализована у три фазе.

У Сјамену је у недељу почео 24. Кинески Међународни сајам инвестиција и трговине, на којем се представљају учесници из 120 земаља. У фокусу наше земље која на тој престижној сајамској манифестацији има свој Национални павиљон је Споразум о слободној трговини.

ЦИФИТ, на којем је претходне две године Србија била земља почасни гост, посети и више од 120.000 људи.

Национални штанд Србије прошле године проглашен је за најбољи, а ове године пре самог свечаног отварања посетио га је и заменик премијера Кине. Већ првог Дана потписана су три комерцијална уговора између српских и кинеских компанија.

Сјамен модерни град, град острво, са високим еколошким стандардима, зелена оаза и велика лука који има више од пет милиона становника налази се у провинцији Фуђиен.

Vučić pozvao kineske investitore da dođu u Srbiju

Преузмите андроид апликацију.